Projenizi , Portföyünüzü ya da Evinizi Satamıyor musunuz ? 


Anahtar Bilgiler : 

- Birçok ev satılmıyor ya da çok geç satılıyor.

- Fiyat indirimi her zaman en doğru hareket olmayabilir.

- Böyle bir evin ya da portföyün ilgi görmesini sağlamak için marketing ( pazarlama ) çalışması yapmak şart. 

- Eğitim , eğitim , eğitim

Her malın bir alıcısı vardır söylemine benzer bir şekilde her evin satılacağı bir fiyat vardır diyebiliriz. Tabi bu fiyat indirme politikasının ev / portföy sahibi için uygun olup olmaması ayrı bir konu..

Temel olarak , bir ev eğer istenildiği şekilde satılamıyorsa , iki mantıksal açıklaması olabilir. Fiyat ve Pazarlama.

Kıdemli danışmanlar gayrimenkulun satış ( kapama ) fiyatında anlaşmaya varmadan gayrimenkulu portföylerine katmak istemezler. Çünkü belirledikleri fiyata göre bir satış planı izleyeceklerdir. Fiyatı belirlenirken de , lokasyon , gayrimenkulun özellikleri , durumu , piyasanın durumu ve gayrimenkulun geçmişi gibi değerler göz önüne alınır. 

Aslında sektörde çalışan danışmanların fiyatı abartılmış gayrimenkulleri portföylerine katması utanılması gereken bir durumdur. Bazı söylentilere göre fiyatı abartılmış gayrimenkuller daha fazla randevu / ziyaret alıyormuş. Fakat amaç göstermek mi satmak mı ? Bu tarz portföyleri almak ; zaman oda eşittir para kaybından başka bişey değildir. 

Pazarlamaya gelirsek , belki bundan 10 sene önce bu kadar fazla rakibiniz yoktu. Sizin muhitinizde bulunan bir gayrimenkulu sizden başkasının satması çok düşük bir ihtimaldi. Fakat oyunun kuralları tamamen değişti. 

Reklam , internet siteleri , sosyal medya çalışmaları ve lokal bazlı çalışmalar zorunlu olmanın yanında uzmanlık gerektirmeye başladı. Alıcıya önce sattığınız gayrimenkulunuzu buldurmalısınız ( göstermelisiniz ) , sonrasında diğer alternatiflere göre beyninde satın alma isteği uyandıracak sinyaller yaratmalısınız. 

Gayrimenkulu buldurmak yani müşteriye ulaştırabilmek ayrı bi uzmanlık konusu sayılabilir. Birçok internet sitesi bunun için doping vb. seçenekler sunmakta. Fakat bu iş göründüğü kadar kolay değildir. İnternet ilanlarında vitrin resminden , ilan başlığına kadar birçok ince detay tek tek ele alınmalıdır. Bu çalışmalarda farklı testler yapılmalıdır. Hangi ilanlar neden daha hızlı satılıyor gibi sorular sorulmalıdır. Hatta bir aşama ötesi A/B testi dediğimiz çalışmalar yapılmalıdır. Bu konuyu sonraki konularda detaylı bir şekilde anlatacağım.

Açıkcası müşteriye portföy ilanınızı ulaştıramadıktan sonra yaptığınız indirimin pek de önemi bulunmamaktadır. ( İlanlarda yapılan resim , özelliklerin eksik girilmesi ya da açıklama kısımlarını gerektiği gibi dolduramama gibi temel hatalara girmiyorum bile.. )

Yabancıların ‘ poor marketing ‘ dedikleri yetersiz pazarlamanın en büyük etkisi yeni yapılan projelerde görülmektedir. Maalesef birçok pazarlama müdürü ya da büyük patronlar teknolojide ki pazarlama trendlerini takip etmedikleri için alandaki büyük fırsatları kaçırmaktadırlar. Yakında bu konuda sektöre özel kolaylıklar sağlayacak çalışmaları danışman ve proje pazarlamacılarına sunmayı planlıyoruz. Bilgi için Tıklayınız. 

Danışmanlar için önemli bir nokta ise ; bir müşterinizden gayrimenkulun fiyatını düşürmesini istiyorsanız bunun sebeplerini , makul ve verilere dayalı söylemlerle anlatmalısınız. Bu fiyata satılmaz ama neden ? 

Her zaman satılamayan bir portföyün / projenin sorumluluğunu almaya çalışın. Bu bilinç kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. 

Yapılan araştırmalar emlak sektöründe pazarlamanın , fiyat düşürülmesinden çok daha önemli olduğunu göstermektedir. 

Ekip olarak bir süredir gayrimenkul ve anahtar teslim projelerin Dijital alanda pazarlaması ile ilgili danışmanlık veriyoruz. Fakat zaman problemleri dolayısıyla bu çalışmayı herkese ulaştırma şansımız olamıyor. Bu sebepten hem profesyonelleşmek hem de çağın teknolojilerine uygun çalışmak amacıyla Gayrimenkul sektöründe bulunan ve dijitalda pazarlamaya önem veren inşaat firmalarına , proje yöneticilerine , üst düzey pazarlamacılara özel reklam ve pazarlama modelleri üretecek henüz piyasada örneği bulunmayan çok farklı bir CRM çalışmasına başladık. Merak eden ve erken kayıt yaptırmak isteyenler bu linkten bize ulaşabilir. Bu üründeki amacımız sektörü teknolojik alanda geliştirebilmek , gayrimenkulun dijital mecralarda nasıl doğru bir şekilde pazarlanabileceğini ve projelerin etkili pazarlama ile doğru hedef kitlelere ulaştırılabildiğini göstermek olacaktır. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz