Reşit Olmayan Birine Verilmiş olan Tapuya Şerh Konulabilir mi ?


Tapu satın almak isteyen veya bağışlayacak kimseler istemeleri halinde 18 yaşından küçük çocukları için bu işlemi yapmak istediklerinde tapuya şerh koymak isteyebilmektedir

Tapu dairelerinde gayrimenkullerin satış ve bağış işlemleri yapılabilir. Saymış olduğumuz işlemi yapacak kişinin, 18 yaşından büyük ve medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ilgili tapu müdürlüğünün almış olduğu karar ile rapor istenebilir.

Tapu devir işlemlerinin bitirilebilmesi için gerekli belgeler ile ilgili tapu dairesine başvuruda bulunulması gerekmektedir.  

Peki, 18 yaşından küçük birine tapu verilebilir mi? 18 yaşından küçük birine verilen tapuya satılamaz şerhi konulabilir mi?

 Medeni Kanun gereği 18 yaşını doldurmamış olan çocuklara ait gayrimenkul tasarruflarında anne ve baba birlikte hareket ederek işlemi yapabilir. Eğer anne veya baba’dan birinin olmaması durumunda, taraflardan birinin ölümü halinde kalan anne veya baba, boşanma işlemi sonrasında ise hâkim velayeti hangi tarafa vermiş ise velayet sahibi tarafından işlem tamamlanabilmektedir. 

Anne veya babadan biri yaşı küçüğe bağış yapması durumunda, çocuğu temsil için anne veya babanın yanında özel vasinin de işleme katılması gerekir.

Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünden öğrendiğimiz bilgiye göre18 yaşından küçük birine verilen tapuya satılamaz şerhi konulamamaktadır.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz