Sanayi İmarlı Arsaya Ne Yapılabilir ?


Arsa, belediyenin imar uygulaması alanına giren toprak parçası olarak ifade edilmektedir. İmar ise, belediye tarafından uygulanan iskân projesine uygunluk olarak tanımlanıyor.

Arazi, ancak ilgili belediyenin imar müdürlüğü tarafından imar uygulaması işlemleri gerçekleştirilirse  arazi, arsa niteliği kazanıyor.Bir arsanın sanayi imarlı olup olmadığı ilgili belediyenin imar biriminden öğrenilebilmektedir. Almış olduğumuz arsanın sanayi imarlı olduğunu düşünelim. Sanayi imarlı arsaya ne yapılabilir?

Sanayi imarlı arsaya ne yapılabilir?

Sanayi imarlı arsaya, sanayi işletmeleri kurulabilir aynı zamanda spor kompleksi gibi alanlar da bu arsalar üzerine inşa edilebiliyor.

Örneğin imalat yapan bir şirket, imalathanesini uzun vadede geliştirmek için, ucuz ve geniş sanayi imarlı arsaları tercih ettikleri görülmektedir.

Ancak sanayi imarlı arsa üzerinde konut yapılmasına izin verilmemektedir. Sanayi imarlı arsa üzerinde yer alan konutlar ruhsat ve iskansız olacağından "kaçak yapı" olarak değerlendirilmektedir.

Sanayi imarlı arsalar da kendi içinde türlere ayrılıyor. Kimi arsalar bacalı sanayi imarlı olurken, kimi arsalar ise yüzde 50 ve yüzde 60 imarlı şeklinde sınırlandırılmış olabilmektedir.

Örneğin imar durum belgesinde sanayi+lojistik ibaresi yer alıyorsa bu alanlar lojistik işlemleri için de kullanılabilir. Bu nedenle satın alınması düşünülen sanayi imarlı arsanın durumunun ilgili belediyenin imar biriminden öğrenilmesi durumunda yapılacak olan yatırım daha da kıymetli hale gelmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz