Şerh Nedir ? Şerh Ne Demek ?


Bir gayrimenkul satın almak istiyorsunuz. Konut alımlarında özellikle satın almak istediğiniz taşınmazın tapusunu çok iyi bir şekilde araştırmanız önemli. Halk arasında kesin konuşmalar arasında ev alım satımlarında şerh diye bir kavram işitmişinizdir. İşte tam bu noktada neden alacak olduğunuz evin tapusunu inceleyin dememizin sebebini biraz da olsa anlamışsınızdır.

Çünkü alacak olduğunuz evin üzerinde yani tapu kütüğünde şerh olduğunu gördüğünüz anda gayrimenkulün alım satım işlemlerinde büyük aksamalar meydana gelebilir. Peki şimdi aklınıza geliyordur, şerh nedir ve şerh ne anlama gelmektedir? Gelin hepbirlikte bu soruların cevaplarına yazımızda bakalım.

Şerh Nedir? Şerh Ne Anlama Gelmektedir?

Şerh, gayrimenkulün asıl sahibinin aktarım yani temlik daha açık konuşmak gerekirse satış işlemlerinin yasaklanması ve kısıtlanmasına yada kendi kişisel hakların güçlendirilmesine yönelik olarak, tapu kütüğündeki özel bölümüne işlenen, üçüncü kişileri uyarıcı nitelikteki açıklamalardır.

Burada belirtmekte olduğumuz şerhi nasıl kontrol edebilirsiniz dersek, tapu kütüğündeki beyanlar kısmından kontrol ederek bu konuda her türlü bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 Şerh Durumunun Kaç Farklı Türü Vardır?

1- Önalım Hakkı Şerhi

2- Geri Alım Hakkı Adında Şerh

3- Satış Vaadi Olarak Şerh

4- Aile Konutu Şerhi

Olmak üzere 4 farklı şerh türü bulunmaktadır.

Şimdi bu belirtmiş olduğumuz şerhler üzerinden bir örnek vererek konuya daha hakim olabiliriz.

Örnek olarak aile konutu şerhini anlatalım. Eğer satın almak istediğiniz konut üzerinde aile konutu şerhi bulunmaktaysa bu şerh şu anlama gelmektedir. Aile konutu şerhi eğer bir taşınmazın üzerine konulduysa şerh tapuya ulaştırıldığı andan itibaren eşler tek başına belirtilen konuta herhangi bir şekilde ipotek koyduramaz, satışını yapamaz ve bu benzeri işlemlerde tek başlarına karar verip uygulayamazlar. Yani sizde böyle bir şerh konulmuş konutu almak isterseniz sorunlarla karşılaşmanız büyük bir olasılıktır.

Son olarak eğer bir gayrimenkulün üzerine şerh konulmuşsa 5 yıl geçerlilik süresi mevcuttur. 5 yıllık süre dolduğu an bu şerhin yenilenmesi gerekmektedir. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz