Sicil affı nedir? Kredi sicil affı nedir? Sicil affı ne işe yarar? Sicil affı kaç yılda bir çıkar? Sicil affı anlamı nedir? Sicil affı ne anlama gelir?  gibi sorularınızın ve diğer tüm ayrıntıların cevapları bu yazımızda…

Günümüzde kredi ve kredi kartı artık hayatın vazgeçilmez bir olgusu haline geldi. Nakit ihtiyarcımız olan tüm konularda bankalar ilk başvurduğumuz yerler oldu. Örneğin; iş yeri açmak, yatırım yapmak, araba ve ev satın almak için veya çeşitli iş ve yatırımlarımızdan dolayı kredi kullanır hale geldik. Kredi kartı kullanımı ise nüfusa oranla aşırı boyutlara gelmiş durumda. Rakamlara baktığımızda, ülkemizde son verilere göre kredi kartı sayısı 170 milyonu aşmış durumda. Bu durum nüfusumuzu ve 18 yaş altı kişilerin kredi kartı alamadıkları düşünüldüğünde kişi başına 2’den fazla kredi kartı kullanıyoruz demek oluyor. 

SİCİL AFFI NEDİR? KREDİ SİCİL AFFI NEDİR?

Kredi ve kredi kartlarının, bu kadar sık ve yaygın kullanılıyor olması sonucu bazı vatandaşlar ödemelerinde sıkıntı yaşamaktadır. İşte bu ödeme problemleri yüzünden bankalar vatandaşları kara listeye alır. Sicil affı ise kara listeye girmiş kişilerin isimlerinin bu listeden kaldırılması demektir.

Kişilerin kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde problem yaşandığında ve bu ödemeler 90 günlük süreçte yapılamadığında bankaların sizi kara listeye alır. Kredi çektiğiniz kurum ise büyük ihtimalle bu borcu avukata iletir ve borcunuz avukat masrafları ile beraber katlanarak çoğalır. Artık kara listede olduğunuzdan dolayı da yeniden kredi veya kredi kartı alamazsınız.

Kara listeye giren kişilerin ödemelerini yapma alışkanlığının bulunmadığını düşünen bankalar bu kişilere kredi veya kredi kartı vermekten çekinirler. Ülkemizde geçmiş yıllarda çok sayıda sicil affı çıkarıldı. Bu aftan milyonlarca vatandaş yararlandı. Öğretmen, memur, polis, öğrenci, şirketlere, ticaret odasına ve sayısız kara listede olan vatandaş bu aftan yararlandı ve sicil affı sayesine artık kredi ve kredi kartı kullanabilir duruma geldi. Fakat bu durum yeni kara listelerin oluşmasını engellemedi.

SİCİL AFFI NE İŞE YARAR?

Bu yüzden hükümetler durgun giden ekonomiyi canlandırmak ve kişilerin bankalarla yeniden çalışabilmelerini sağlamak amacıyla sicil affı çıkarır. Sicil affı çıkarılmasının amacı borçlu olan kimselerin veya yatırım yapmak isteyen kimselerin para ihtiyacının yeniden finans kuruluşları ile karşılanabilir hale getirilmesine olanak tanınmasıdır. Sicil affı sayesinde piyasadaki sıcak para dolaşımı artacak ve ülke ekonomisi bir nebze de olsa rahatlayacaktır.

Kredi sicilinin bozulması anlamına gelen kara listeden çıkabilmek için öncelikle borcunuzu ödemeniz sonra da beş yıl beklemeniz gerekiyor. Senet, çek, kredi ödemeleri sebebiyle ‘kara liste’ye girenlere af içeren düzenlemeler TBMM’de kabul edilir.

SİCİL AFFI KAÇ YILDA BİR ÇIKAR?

Hükümetler kara liste kabardıkça ve ekonomi de sıkıntılar çıkmaya başladıkça kredilerde beyaz bir sayfa açma adına sicil affı çıkartır. TBMM’de onaylanan yasa taslağı Cumhurbaşkanı onayıyla Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girer. Örneğin;  27.01.2017 tarihinde çıkarılan sicil affı ile 11,5 milyon kişi ile 2,3 milyon şirkete af getirilmiştir. 31 Ekim 2016 tarihi itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi, ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi yasa kapsamına girmiştir.

Çıkarılan affa rağmen bankalar kredi değerlendirmesi yaparken bazı kişi ve kurumları göz ardı edebilir. Bu kişi ve kurumlar şunlardır:

1. Kredi kartı ya da bireysel kredi borcu gecikmeye veya yasal takibe giren kişiler

2. Karşılıksız çek veya protestolu senedi olan şirketler

3. Ödenmeyen nakdi veya gayri nakdi kredisi (teminat mektubu vb.) olan şirketler

 

Sicil affı ne zaman çıkar diye beklememek için bizden size altın bir tavsiye; atalarımızın dediği gibi ayağını yorganına göre uzat.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz