SİGORTA İŞİ NASIL YAPILIR? SİGORTA ACENTASI NASIL OLUNUR?


Sigorta işi nasıl yapılır, sigorta acentesi nasıl olunur, sigorta acentesi açmak için gerekli şartlar nelerdir,sigorta acentesi açmak için gerekli belgeler nelerdir gibi sorularınızın tüm detaylarını ve daha fazlasını sizler için araştırdık ve yazımızda derledik.

Sigorta İşi Nasıl Yapılır? Sigorta Acentesi Nasıl Olunur?

Dünyada ilk amatör sigortacılık çalışmaları deniz taşımacılığı sektöründe ortaya çıkmıştır. Gemi ile yük taşıma işlemleri sırasında fırtınalardan zarar gören mallar, batan ve hasar gören gemiler için bazı şirketler birbirini koruma adına bir araya gelerek bir kumbara sistemi kurmuşlardır. İşte bu sistem ilk sigorta faaliyeti olarak tarihe geçmiştir. Sigorta faaliyetlerinin günümüz halini alması ise oldukça uzun sürelerde olmuştur.

Türkiye özelinde sigortacılık geçmişi ise toplumumuzun derin kültürü karşısında oldukça zorlanarak bugünlere gelmiştir. Oldukça geniş bir iş alanı haline gelen sigortacılık hakkında gerekli tüm bilgileri yazımızda özetlemeye çalışacağız.

Hayat, emeklilik, sağlık, otomobil, işçi, mal, hasar ve sakatlık sigortası sigorta acentelerinin satabileceği sigorta ürünleri arasındadır. Acenteler, sigorta şirketlerine bağlı olarak çalışır ve şirketler adına sigorta poliçelerini tüketiciye ulaştırıyor.Türkiye’de, sigorta satışı ağırlıklı acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ve 22 Nisan 2014 tarihi itibarıyla birtakım değişikliklere gidilerek, resmi işlemlerin farklılık gösterdiği Sigorta Acenteları Yönetmeliğine göre;

1. Üniversitelerin sigortacılıkla ilgili bölümlerinden mezun olmak.

2. Mesleki deneyim süresini tamamlamak.(2 yıllık yüksekokul mezunları için 2 yıl,4 yıllık yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar için 1 yıl 6 ay. Dört yıllık sigortacılıkla ilgili bölümden mezun olanlar için ise herhangi bir mesleki deneyim süresi aranmamaktadır.)

3. Türkiye’de yerleşik olmak gereklidir.

4. Kuracak kişinin teknik personel unvanını taşıması.

5. Ticari sicilinin temiz olması.

6. Asgari 25 bin liralık mal varlığına sahip olması.

7. Segem Belgesi.

Sigorta acentesi olmak için gerekli şartları yerine getirenler, Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin (TOBB) Sigortacılık Bölümü’ne başvurup, levha kaydı yaptırmalıdır. Levhaya kayıt yaptırdıktan sonra bir veya birkaç sigorta şirketi ile sözleşme yaparak, acentelik faaliyetine başlanabilir.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüzel kişiler için:

1. Ticaret Sicil Gazetesi

2. Ticaret sicili tasdiknamesi

3. Şirket ana sözleşmesi

4. Vergi levhası sureti

5. İflas konkordato belgesi (asıl)

6. Taahhütname (ek-1 ve ek-2) asıl ve ıslak imzalı

7. Bilgi formu (ek-3) asıl ve ıslak imzalı

8. Mesleki sorumluluk sigortası sureti (Tanzim edilmişse)

9. Sigorta şirketi ile yapılan sözleşme sureti (Sigorta şirketi ile acentelik sözleşmesi yapılmışsa)

10. İmza sirküleri fotokopisi

11. Telefon / e-posta vb. bilgiler için beyan / statik ip kullanıldığına dair belge

Gerçek kişiler için:

1. Vukuatlı nüfus cüzdanı sureti (asıl)

2. İkametgah belgesi (ev adresi) asıl

3. Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi (asıl)

4. İflas konkordato belgesi (asıl)

5. İki adet vesikalık fotoğraf

6. En son mezun olunan okul diploma sureti

7. Ticaret sicil gazetesi

8. Ticaret sicili tasdiknamesi

9. Taahhütname (ek-1 ve ek-2) asıl ve ıslak imzalı

10. Bilgi formu (ek-3) asıl ve ıslak imzalı

11. Mesleki sorumluluk sigortası sureti (tanzim edilmişse)

12. Yabacı dil belgesi (yabancı dil biliniyorsa)

13. Sigorta şirketi ile yapılan sözleşme sureti (sigorta şirketi ile acentelik sözleşmesi yapılmışsa)

14. Son 2 ay a ait güncel adresli adsl-telefon, elektrik ve su faturası veya ön başvuru evrakları

Tüzel kişilik acenteleri yanlarında en az bir teknik personel çalıştırmak zorundadırlar. Şahıs acentelerinde ise teknik personele ihtiyaç duyulmamaktadır.

Sigorta Acentesi Açmak İçin  2018 Yılında Ne Kadar Sermaye Gerekiyor ? 

Sigorta acentesi açmanın en önemli maliyeti levhaya kayıt oluşturuyor. 2018 için bu rakam 10 bin liradır. Dekorasyon, ofis malzemeleri, ofisin kirası, personel maliyeti gibi giderler de hesap edilmelidir. Peki, kısaca gelirinizi özetleyecek olursak. Yaptığınız her sigorta poliçesinden belli bir komisyon alırsınız. Devlet ise bu komisyon miktarlarından %20 vergi alır. Diyelimki bir trafik sigortası yaptınız komisyonu 100 tl, eğer bir acente sahibi iseniz bu 100 tl’den size 80 tl kalır fakat bir acente şubesi iseniz sizde bu 100 tl eden 60 tl kalır. Fakat acente olmak için ekran aldığınız şirketlere teminat mektupları vererek, belli miktarlarda paralar ödersiniz. Ve piyasada köklü acentelerin 15’e yakın ekranı vardır. Diğer acentelerle rekabet edebilmeniz için sizin de en az 10 ekranınız olmalı. Yani en az 10 farklı sigorta şirketi ile anlaşmanız olmalıdır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz