SİGORTA SORGULAMA

Sosyal Güvenlik Kurumu'nca, SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı sigorta sorgulama işlemlerinizin sağlıklı ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi adına, internet üzerinden sizlere sunduğu bir çok servis bulunmaktadır. SGK tarafından sunulan bu hizmetler sayesinde oturduğunuz yerden, şubede kuyruk bekleme derdi olmadan sigorta sorgulama işlemlerinizi çok hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta Sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına dair detayları yazının devamında bulabilirsiniz. 

SİGORTA SORGULAMA İŞLEMİ 4A İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

SİGORTA SORGULAMA İŞLEMİ 4B İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

SİGORTA SORGULAMA İŞLEMİ 4C İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

SİGORTA SORGULAMASI NEDEN ÖNEMLİDİR ?

Kamu ve Özel sektör çalışanlarını yakınen ilgilendiren bir konu da SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı sigorta süresi ve sigorta prim ücretleridir. Öncelikle sigorta prim süresinden bahsetmek gerekirse, ilk defa çalışmaya başladığınız an itibariyle, çalıştığınız kurum / şirketin sizler adına SGK'na ödediği, çalıştığınız süreçte sağlık sigortanızın olmasını sağlayan, emeklilikte ise hem sağlık hem maaş alma haklarınızı size veren, adınıza yatırılan paradır sigorta primi. 

Dolayısı ile SGK tarafından size sunulan e-Devlet kapısı aracılığı ile erişilebilen SGK Sigorta Sorgulama uygulamaları tüm çalışanlar için önemi çok yüksektir. Her T.C. Vatandaşı almış olduğu e-Devlet şifresi ile bu sorgulamayı yapabilir, kaç günlük çalışması olduğunu, emeklilik için kalan süresi gibi bilgileri kontrol edebilir. Yanlışlık olduğunu düşündüğünüz takdirde, yanlışlığı ispatlayan belgelerinizi bir dosyada hazırlayarak ilgili makamlara başvuruda bulunabilirsiniz.

WEB TABANLI HİZMETLER NELERDİR ?

Herhangi bir işinizi, sigorta sorgulama, bankacılık, vergi ödeme, trafik cezaları, e-devlet, alışveriş, sigorta prim borçları, online kredi işlemleri, taşıt sigortaları, yemek hizmetleri, ulaşım gibi alanlarda hayatımızı bir çok alanda kolaylaştıran, internet tabanlı çalışan web sayfaları ve uygulamalardır. Bugün sizlere bu kapsamda sigorta sorgulama işlemlerinden bahsedeceğiz.

SİGORTA SORGULAMA NUMARASI NEDİR ?

Halk arasında bilinen adıyla ' SGK Sicil Numarası ' olan ' Sigorta Sorgulama Numarası ' herkes için önemli olan ve her bir TC vatandaşı için ayrı ayrı tahsis edilen bir nevi kimlik numarasıdır. Bu sigorta sorgulama numarası ile emeklilik gibi birçok işleminize dair bilgileri öğrenebilir, sigorta sorgulama, SSK gün sorgulama, SSK sağlık karnesi, SSK primleri gibi sorgulamaları kontrol edebilirsiniz. Eğer sigorta sorgulama numaranızı bilmiyorsanız çok basit 1-2 işlem ile öğrenebilirsiniz. Bunun için e-devlet'e ihtiyacınız var. Yalnızca TC Kimlik No ve E-Devlet şifresi sizi hızlı bir şekilde istediğiniz sorgulamaya götürecektir. 

SGK SİGORTA PRİMİ SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

2014 yılına kadar bu işlemleri yaparken SGK Şubelerine gitmeniz gerekiyordu. Ancak, 1 Kasım 2014 itibari ile SGK bünyesinde yapılabilecek olan işlemlerinizi, TC Vatandaşı olan herkesin güvenli bir şekilde yapabileceği E-Devlet üzerinden yürütülmeye başlanmıştır. E-Devlet sayesinde herkesin kişisel bilgileri ise güvence altında tutulup, kişilerin daha kolay sorgulama yapabilmesine olanak sağlıyor. 

E-DEVLET ÜZERİNDEN SGK SİGORTA PRİMİ SORGULAMA İŞLEMİNİ NASIL GERÇEKLEŞTİRİRİZ ?

E-Devlet kapısına giriş yapınız. Vermiş olduğumuz link ile SGK 4A Hizmet Dökümü sayfasına gidebilirsiniz. Burada hizmetten yararlanabilmek için kullanabileceğiniz, e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik Kartı, Banka gibi bilgileri kullanarak e-devlet e giriş yapabileceğinizi gösteren bir uyarı gelecek. Ardından  "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonuna tıklayınız. Bu işlem sonrasında karşınıza çıkacak olan "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi" ekranı açılacak ve buradan hangi aracı kullanarak giriş yapacağızı seçip gerekli bilgileri girdiğinizde SGK sigorta prim sorgulamanızı çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

SGK SİGORTA BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

SGK sigorta borcu sorgulama ile bağlı olduğunuz BAĞ-KUR / Emekli Sandığı hangisi ise, emeklilik için kalan prim, gün sayısı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Yapacağınız sorgulamalar 4A, 4B ve 4C olarak bağlı olduğunuz kanun maddesine göre yapılabilir. Bu işlemler için ise yine e-devlet'i kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra SGK Sigorta sorgulaması yapabilirsiniz.

SGK SİGORTA BAŞLANGICI NASIL ÖĞRENİLİR ?

Sigorta başlangıcı, sigortalı bir işe ilk girdiğiniz zamanı ifade eder. Örneğin 10 sene önce ilk girişiniz yapıldı. Bazı dönemlerde işsiz kaldınız ve ne kadar prim yattığını, hangi dönemlerde sigortanızın yatırıldığını öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gerek yine E-Devlet girişinizi yapmak. Buradan 4A Hizmet Dökümünüzü görüntülemeniz yeterli. 

SGK SİGORTA BİLDİRİM BELGESİ NEDİR ?

Her işverenin çalıştırdığı işçiler için sigorta bildirim belgesi doldurması zorunludur. Online olarak E-Devlet' e giriş yapılarak da yapılabilen bu işlem ile çalışan her bir işçi kayıtlı olarak çalışmaktadır. Bu belgenin SGK'ya online olarak ulaştırılması ile işçi, bir çok sosyal güvence altına alınmaktadır. Ancak, bir çok işletme kayıtsız olarak işçi çalıştırıyor. Böylece daha az para ödemesi yapan şirket kar elde etmeye çalıştığını düşünürken,  sigortasız çalışan işçi ise birçok haktan mahrum kalabiliyor. Bu kapsamda çok yoğun şartlarda çalışan bir işçinin sigorta sorgulaması için SGK'ya gitmesine gerek yoktur. Online olarak E-Devlet aracılığı ile bu sorgulamayı kendisi yapabilmektedir. İşçi ve işveren için önemli olan bu hususta, eğer işçi kendi yaptığı sorgulamalarda sigortasının yatırılmadığı tespit eder SGK'na bildirirse işverene bir takım yasal yaptırımlar uygulanır.

SGK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ 

Bir iş yerinde işe başlayan işçinin, SGK'na 30 gün içerisinde işe giriş bildirgesinin bildirilmesi gerekmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile yürütülen bu işlem göre, işe giren her işçi için ayrı ayrı düzenlenip SGK'na gönderilir. İşverenler için SGK işe giriş bildirgesi mecburi olup, 1 aylık süreçte bildirilmeyen bildirgelerden dolayı işverene para cezası kesilir.

SSK SİGORTA SORGULAMA

SSK'na tabi olarak, bir veya birden fazla işveren adına çalışan kişiler halk arasında SSK'lı olarak geçmektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'na göre ise 4A'lı olarak nitelendirilirler. Bu kişiler, E-Devlet girişi yaparak SGK Sigorta Sorgulamalarını yapabilirlerken, sigorta pirimlerinin yatıp yatmadığını, sigortaları eğer düzenli yatıyorsa ne kadar yatırılmış bunun gibi sorgulamaları E-Devlet kapısı üzerinden  yapabilmektedirler. 

SGK Sigorta Sorgulama İşlemi (4A) İçin Lütfen TIKLAYINIZ...

 

BAĞ-KUR SİGORTA SORGULAMA

Bağ-Kur, kendi işinde çalışan şahısların kayıtlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu'dur. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre bu şahıslar 4B'li olarak tanımlanmaktadır. Bağ-Kur 'lu kişiler sigorta sorgulamalarını yine E-Devlet kapısını kullanarak yapabilmektedirler. 

Bağ-Kur Sigorta Sorgulama İşlemi (4B) İçin Lütfen TIKLAYINIZ...

EMEKLİ SANDIĞI SORGULAMA

Halk arasında 'memur' olarak nitelendirilen Sosyal Güvencesi Emekli Sandığı olan kişiler, Sosyal Güvenlik Kurumu'na devredildikten sonra 4C olarak adlandırılmıştır. 4C, T.C. Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan memurlar olup, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu 4.ncü maddesi kapsamında Kamu Hizmetlerinin (a)Memurlar, (b)Sözleşmeli Personeller, (c) Geçici Personeller ve (d)İşçiler olarak tanımlanır. Bu kişilerde yine E-Devlet kapısını kullanarak Emekli Sandığı Sigorta Sorgulamasını yapabilmektedirler. 

Emekli Sandığı Sigorta Sorgulama İşlemi (4C) İçin Lütfen TIKLAYINIZ...

E-DEVLET KAPISI İLE SİGORTA SORGULAMA İŞLEMLERİ NELERİ KAPSAR ?

Sigorta sorgulama işlemi ile birlikte, sigorta prim durumunuzu, düzenli olarak primleriniz yatıyorsa ücretinizin ne kadar yatırıldığını, sigorta başlangıç zamanınızı, emeklilik için gerek gün ve prim miktarlarınızı, kaç yaşında emekli olacağınız ve emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı E-Devlet kapısı üzerinden öğrenebilirsiniz. Bu kapsamda sosyal güvenceniz, Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı gibi SGK'na bağlı kurumlardan hangisine bağlı ise, sorgulamalarınızı E-Devlet kapısına giriş yaparak, online olarak çok basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri herhangi bir devlet kurumuna gitmeden halledebilmek için ise yapmanız gereken tek şey E-Devlet şifresine sahip olmak. 

E-DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN ŞİFRELİ SİGORTA SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR ?

E-Devlet üzerinden birçok kamu işlerinizi resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirebilmektesiniz. Bunlar arasından herkesin takip etmesi gereken sigorta sorgulama işlemi için ise gerekli olan T.C. Kimlik numaranız ve E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifrenizi daha önce hiç almadıysanız en yakın PTT şubesine gidip, 2TL karşılığında E-Devlet şifrenizi kapalı zarf ile teslim alabilir, sonrasında tüm işlemlerinizi hem hızlı, hem de güvenilir bir şekilde E-Devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz. 

Sorgulama işlemi için ise, E-Devlet kapısında açılan ekranda gördüğünüz "Kimliğimi Şimdi Doğrula" butonuna basınız. Bu işlem sonrası açılan "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaş Kimlik Doğrulama Sistemi" sayfası açılacak.

T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra "Sisteme Giriş Yap" butonuna basınız. Eğer T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi eksiksiz olarak girdiyseniz sorgulama sayfalarında gerekli sorgulamarınızın hepsini yapabilirsiniz. 

SaveSaveSaveSave× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz