Tahliye Taahhütnamesi!


Tahliye taahhütnamesi kiracı ile kiralayan arasında imzalanan, kiralayan kişinin meskeni tahliye edeceği tarihin belirli olduğu bir belgedir.

Ev sahibinin evini tahliye ettirebilmesi için bir takım şartlar vardır Borçlar Kanunu’nda geçen 6570 sayılı kanuna göre kiracıya tahliye davası açabilmek için ev sahibinin göstermesi gereken sebeplerden tahliye taahhütnamesini şöyle açıklanabilir.

Kiracıya kontrat yapılırken tahliye taahhütnamesi imzalatılmış ise mal sahibinin tahliye taahhütnamesinde belirttiği tarihte kiracının evi boşaltması gerekir.

Tahliye Taahhütnamesi İçin Bazı Şartlar

Tahliye taahhütnamesinde evin boşaltılacağı tarihin belirtilmesi gerekir.

- Tahliye taahhütnamesinin noterde yapılması zorunluluğu yoktur. Kiracı kendi el yazısı ile de hazırlayabilir.

- Tahliye taahhütnamesi ile kira kontratının tarihi farklı olmak zorundadır.

- Kiracının mağduriyet yaşamaması için tarihi belirtilmeyen tahliye taahhütnamesi imzalaması lazım aksi takdirde ev sahibinin belirttiği tarih geçerli olur.

- Tahliye taahhütnamesinde belirtilen tarihten en geç 1 ay içerisinde ev boşaltılmazsa ev sahibi icra takibi başlatabiliyor.

- Tahliye taahhütnamesinin geçerli olabilmesi için taahhütnamenin ilk kira yılı içerisinde imzalanmamış olması gerekir. İlk kira yılı içerisinde imzalanan taahhütnameler özgür irade dışında imzalandığı varsayılarak ev sahibinin baskısı altında olduğu anlamına geliyor ve taahhütnameyi geçersiz kılıyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz