Tapu Alım Satım Masrafı Hesaplama 2018


Herkesin bildiği gibi ev, arsa gibi taşınmaz malların devir işlemlerinin yapılabilmesi için tapuya belli evrakların teslim edilmesi ve bu evrakların işleme konulması için tapu alım satım masrafının ödenmesi gerekmektedir. Her yıl düzenli olarak tapu alım satım masraflarının fiyatı belirlenmektedir. Bizde bu yazımızda 2018 yılı içerisinde tapu alım satım masrafı nasıl hesaplanır sorusunun cevabını vereceğiz…

Adı üstünde tapu alım veya satım gibi işlemler tapu dairelerinde yapılmaktadır. Bir gayrimenkulün devir işleminin yapılabilmesi için bir takım evrakların teslim edilmesi ve tapu alım satım masrafının ödenmesi gerekmektedir.

Tapu alım satım masrafı 2018 yılında emlak vergisi değerinden az olmamak koşuluyla, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden binde 20 oranında hesaplanmaktadır. Şimdi nasıl hesaplandığının daha iyi anlaşılması için bir örnek verelim…

Tapu Alım Satım Masrafı Hesaplama 2018 Örneği

Taşınmaz Gayrimenkulün Değeri: 400 Bin TL

Tapu Harcı Oranı: Binde 20

Tapu Harcı Bedeli: 8 Bin TL x 2 = 8 Bin TL

Tapuda Satıcı Tarafından İstenen Evraklar Nelerdir?

1) Tapu aslı veya fotokopisi

2) 1 Resim

3) Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

4) Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)

5) Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

Tapuda Alıcı Tarafından İstenen Evraklar Nelerdir?

1) 2 Resim

2) Nüfuz Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi

3) T.C. Kimlik Numarası

4) Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz