Tapu Bedelini Düşük Gösterme ve Cezası Nedir ?


Alıcı bir gayrimenkul alırken , alım işleminde bir tapu harcı ödemek zorundadır. Bu harcı ödemeden önce gayrimenkulün gerçek alım-satım değeri beyan edilir.

Tapu Harcı ile İlgili Detaylı Bilgi ve Tapu Harcı Hesaplama Aracını Kullanmak İçin Tıklayınız.

Bu beyan edilen değer düşük gösterildiği taktirde , tapu harç bedeli de değerinden daha düşük çıkar. Önceki yıllarda bu şekilde bir çok olayla karşılaşılmıştır. Bu durumu fark eden Gelir İdaresi Başkanlığı  , bankadan çekilen kredilerin miktarını öğrenerek , beyan edilen değerle karşılaştırma yapıyor. 

Tapu Bedelini Düşük Göstermenin Cezası Nedir ?

Yapılan karşılaştırmalar sonucunda , beyan edilen değer ile bankadan çekilen kredi tutarı arasında ki fark ve devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın % 25’i oranında vergi ziyaı cezası ödenir. Bu durumla karşılaşan kişi pişmanlığını gösteren bir dilekçe yazar ise , harç farkı ve o güne kadar olan pişmanlık zammını öder.

Belediyelerin belirlediği rayiç bedele güvenmeyin ! 

Belediyelerin belirlediği rayiç bedeller genelde gayrimenkulün değerinden çok düşük çıkacaktır. Belediye böyle uygun görmüş bunun üzerinden beyanda bulunuyum diye düşünenler , gerçek değer tespit edildiğinde cezayı ödemek zorunda kalırlar. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz