Tapu Devir Masrafları 2017


Son yıllarda faizlerin düşmesi hemen hemen herkesin bir şekilde konut sektörüyle ilgilenmesine neden oldu. Herkes uygun fiyatlı konut arıyor, hangi bankanın daha düşük faizle kredi verdiğini inceliyor ve kendisi için en doğru yolu bulmaya çalışıyor. Bu noktada düşünülmesi ve atlanmaması gereken bir nokta da tapu işlemleri oluyor. Çünkü tapu devri sırasında yaşanan ek masraflar, komisyon, harç gibi tutarlar da bazen alıcıların canını sıkabiliyor.

Tapu harcı hesaplama 2017 yılında nasıl olacak? İşte tapu harcı hesaplama 2017 hakkında tüm detaylar...

Mülk sahibi gayrimenkulünü sattığında tapu dairesinde satış işlemlerini yapabilmek için alıcıyla beraber tapu dairesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2017 yılı için belirlediği oranlarda tapu harcı ödemesi gerekiyor.

Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.

Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. 

“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade ediyor. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor.

Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor. Peki, tapu devir masrafları 2017 ne kadar?

Tapu Devir Masrafları 2017

Tapuda yapılan devir işlemlerinde satış bedeli üzerinden binde 20 oranında harç ödemesi yapılıyor. Ancak Bakanlar Kurulu'nun yapmış olduğu indirim ile 30 Eylül'e kadar konut devir işlemlerinde binde 15 oranında harç ödemesi yapılıyor. Bu indirim konut ve işyeri için geçerli oluyor.

Ancak Bakanlar Kurulu'nun tapu harcı indirimi arsa ve araziler için geçerli olmuyor. Bu nedenle arsa ve araziler için yine binde 20 oranında tapu harcı ödeniyor. Bu oranı alıcı ve satıcı ayrı ayrı ödüyor.

Tapu devir masrafları 2017 arasında tapu döner sermaye bedeli de yer alıyor. Bu bedel 2017'de 90,50 TL olarak tahsil ediliyor.

 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz