Tapu Harcı Eksik Beyan Cezası 2018


Bugünkü yazımızda gayrimenkul alım satım işlemleri yapacak olan kişilerin tapu harcı eksik beyan etmesi durumunda ödemesi gereken ceza bedelini anlatacağız.

Ev alım satım işlemi olan kimseler, bu işlemini ilgili tapu dairelerinden gerçekleştiriyor. Tapu dairesinden öncelikle randevu alınıyor. Gerekli belgelerin temin edilmesi ve masrafların karşılanması halinde ev alım satım işlemi tamamlanıyor.

Tapu harcı, gerçek alım satım bedeli üzerinden binde 20 oranında ödeniyor. Alıcı binde 20, satıcı binde 20 olmak üzere toplamda binde 40 oranında harç ödenmiş oluyor. Fakat kimi alıcı ve satıcılar daha az harç ödemek için gerçek satış bedelinden daha düşük bedel beyan ederek bu bedel üzerinden harç ödemesi yapıyor.

Bu durumun tespit edilmesi halinde ise taraflar daha yüksek rakamlar ödemek zorunda kalabiliyor. Peki, tapu harcı eksik beyan cezası 2018 ne kadar?

Tapu Harcı Eksik Beyan Cezası 2018 Ne Kadar?

Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil ediliyor. 

Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.

Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.

Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz