Tapu Harcı Hesabı 2019!


Vatandaşlar tarafından yeni gayrimenkul alım satım işlemleri için devlete belli oranlarda harç ödemesi yapılır. Peki, 2019 yılında yapılacak olan satış işlemi için ödenecek harç tutarı ne kadardır? Sizin için tapu harcı hesabı 2019 nasıl araştırdık...

Bilindiği üzere vatandaşların konut, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkul alım satımları tapu dairesinden yapılıyor. Devlet tarafından da tapuda yapılan bu işlemler için taraflardan belli oranlarda harç ödemesi alınıyor. Harç, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor.

Tapu harcı hesaplaması, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor.

Halen yürürlükte olan 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerine “Emlâk vergisi değeri” denir. Söz konusu kanun uyarınca gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.

Tapu Harcı Hesabı 2019!

Yürürlükteki kanun gereği tapu harcı binde 20 oranında hesaplanır. Bu harcın hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekir. Buna göre, 400 bin liralık bir evin satışa konu olması halinde 8 bin lira alıcı ve 8 bin lira satıcı olmak üzere 16 bin lira ödenmesi gerekiyor.

2019'da Tapu Harcı İndirimi Var mı?

Geçtiğimiz 2017 ve 2018 yıllarında Cumhurbaşkanlığı kararı ile tapu harclarında indirim yapıldı. Tapu harcı konut ve işyerleri için binde 20 oranından binde 15'e düşürüldü. Söz konusu indirim 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. 2019'da aynı indirimin olup olmayacağı henüz belli değil.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz