Tapu Harcı İndirimi Ne Zamana Kadar Sürecek?


Gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında satış bedeli üzerinden hesaplanan harç bedelleri binde 20 oranında hesaplanmaktaydı. Ancak 15 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile tapu harç bedellerinde indirime gidildi ve binde 15 oranına düşürüldü. Arsa ve araziler için ise harç oranlarında bir indirim söz konusu olmayıp binde 20 oranında sabit kaldı.

Tapu Harç İndiriminde Son Tarih

Tapu harç indiriminde son tarih bakanlıkça her hangi bir uzatma kararı alınmadığı sürece sürece 30 Eylül 2017 olarak belirlendi. Bu tarihten sonra tekrar eski uygulamaya geçilerek binde 20 oranından işlem yapılmaya devam edilecek.

Tapu döner sermaye hizmet bedelinde ise herhangi bir indirim uygulaması yapılmayarak 90,50 Türk Lirası olarak tahsil edilmeye devam edilmektedir.

Tapu Harç İndirimine Örnek

200.000 TL satın alınmış olunan bir daire için önceden binde 20 oranında, yani 4.000 TL bir ödeme çıkmaktaydı. Bunun yanında alıcıya bu ödeme çıktığı gibi satıcıya da bu kadar ödeme çıkmaktaydı; bu da toplamda 8.000 TL yapmaktaydı. Şimdi ise 30 Eylül tarihine kadar binde 15 oranından hesaplanarak 3.000 TL alıcıdan, 3.000 TL satıcıdan olmak üzere toplamda 6.000 TL ödeme alınacaktır. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz