Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır ?


Yeni bir gayrimenkul satın almak istiyorsunuz. Bildiğiniz gibi tapu müdürlüklerinden alacak veya satacak olduğunuz gayrimenkulün devir işlemlerini gerçekleştiriyorsunuz. Tabi devir işlemlerini gerçekleştirirken bir takım evrakları hazırlıyorsunuz ve tapu müdürlüğüne sunuyorsunuz. Tapu müdürlüğü ise sunduğunuz evrakları işleme alarak size bir hizmet sunuyor. İşte bu hizmetlerin bedeli olarak sizde tapu harcı olarak bir para yatırıyorsunuz.

İşte bugünkü yazımızın konusu başlıktanda anlaşıldığı gibi tapu harcı nasıl hesaplanır ve tapu harcı oranları nelerdir?

Şimdi tapuda işlemlerinizin devam edebilmesi için tapu harcı yatırmanız gerekiyor, bunu biliyorsunuz. Peki bu tapu harcı ne kadar diyecek olursanız; satışı yapılan gayrimenkulün satış bedeli üzerinden binde 20 oranında bir tapu harcı ödenmesi gerekiyor.

Tapu harcının ödeme işlemini ise her iki tarafta ortaklaşa ödemektedirler ama bazı durumlarda sadece alıcı veya satıcıda ödemektedir. Tabi sadece tapu harcını yatırmaklada iş bitmiyor. Birde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından ayarlanmış olan tarifeye göre tapu döner sermaye tutarıda ödenmek zorunda. Bu döner sermaye tutarı ise yüzde 10,11 oranında yani yeniden değerleme oranı ile beraber 82,50 TL’dir.

Şimdi yukarıda yaptığımız açıklamalar biraz karmaşık gibi gelebilir. İşte bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak için bir örnekle açıklama yapalım.

Tapu Harcı Hesaplamak İçin Tıklayınız...

Örneğin;

Sahibi olduğunuz bir gayrimenkulünüz var. Bu gayrimenkulü 400 bin TL gibi bir değere satışa çıkardınız. Yukarıda anlatmış olduğumuz tapu harcı değerlerine göre bu evinizi satarken tapu müdürlüğünde ödeyecek olduğunuz tapu harcı bedeli 8 bin TL’dir. Fakat sadece tek taraf yani gayrimenkulü alacak olan kişi ödeyecekse bu fiyat 16 bin TL oluyor.

100 bin TL ile 500 bin TL aralığındaki gayrimenkuller için ödenecek olan tapu harçları şu şekilde:

1- 500 bin TL satış bedeli olan bir ev için 10 bin TL tapu harcı ödenmektedir.

2- 400 bin TL satış bedeline sahip bir ev için ise 8 bin TL tapu harcı ödeniyor.

3- 300 bin TL’lik satış bedeli olan bir ev için ise 6 bin TL tapu harcı ödenmesi gerekiyor.

4- 200 bin TL satış bedeli olan ev için 4 bin TL tapu harcı ödeniyor.

5- 100 bin TL’ye satışı gerçekleştirilen bir ev için ise 2 bin TL tapu harcı ödeniyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz