Tapu İfraz Harcı 2018


Tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir taşınmaza teknik usullere göre bazı işlemler uygulanabiliyor. Uygulanan bu işlemler arasında da tapu ifrazı bulunmaktadır. Bu yazımızda tapu ifrazı nedir ve tapu ifraz harcı 2018 ne kadar? Sorularına cevap bulacağız.

Tapuda İfraz Ne Demek?

İfraz (ayırma) tapu kütüğünde tek parsel olarak kayıtlı bulunan bir gayrimenkulün teknik usullere göre düzenlenen haritalarla gerek kazaen ve gerekse yargı yoluyla veya anlaşarak belli parsellere bölünerek, her parselin tapu kütüğünde ayrı bir sayfaya tescil edilmesi işlemine deniyor.

Tapu ifraz işlemini yapabilmek için bazı belgeleri toparladıktan sonra tapu dairesine bu belgelerle müracaatta bulunulması gerekiyor. Müracaat kısmında yatırılması gereken bir harç bulunuyor. Peki tapu ifraz harcı 2018 ne kadar?

Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile belli olan tapu harçları 2018 tarifesinde tapu ifraz harcı oranlarına şu şekilde yer verildi:

1) İfraz veya taksim veya birleştirme işlemlerinde kayıtlı değerler üzerinden; binde 11,38

2) İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuurlanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 11,38

3) Yukarıdaki fıkralar dışında kalan ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; Binde 4,55

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz