Tapu Senedi Neden 2 Renktir ?


Gayrimenkul alım satımlarında çoğunlukla insanların dikkatini çeken bir detay vardır. Bu detay tapu’da gayrimenkulün satışını yaparken yeni çıkarılan tapu’nun rengidir. Bazı tapular mavi renk olurken, bazı tapular pembe renktir. İşte bu yazımızda bu iki renk arasındaki farkı ne olduğunu açıklayacağız.

Yazımıza başlamadan önce Tapu nedir sorusunun cevabını verelim. Tapu; bir inşaatın veya arsanın, inşa edilmiş bir mülkün bağımsız bölümlerinin maliklerini gösteren Tapu Sicil Müdürlüğün tarafından verilen, geçerli resmi belgeye denilmektedir.

Tapu senetleri gayrimenkullere ait mülkiyet hakkı ile ilgili bize bir takım bilgiler vermektedir. İşte Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen bu tapu senetleri içeriklerine göre iki farklı renge sahiptir. Pembe ve mavi renkli olmak üzere iki renge sahip olan tapular, bu tapu senedinin hangi amaçla verildiğini göstermektedir.

Bazı Tapular Neden Pembe Renklidir?

Pembe renkli tapular, söz konusu olan mülkün projesinde onayla bağımsız bölümleri olduğunu, kullanım alanlarının ve hisselerinin tespit edildiğini ifade ediyor.

Mavi Renkli Tapular Neyi İfade Etmektedir?

Mavi çerçeveli tapular, söz konusu mülkün bir arsa olduğunu gösteriyor. Arsa tapusunda kullanılan mavi renk, arsanın herhangi bir kat mülkiyetine geçmediğini de simgeliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz