TOKİ’den Nasıl Ev Alırım ?


TOKİ; dar ve orta gelir düzeyine sahip olan kişilerin konut edinmesi amacıyla uygun fiyatlı evler tasarlayan kurumdur. TOKİ 81 ilde tam zamanlı olarak çalışmaktadır. TOKİ’nin amacı hızlı bir şekilde yükselmekte olan nüfus için gerekli konut ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. TOKİ projesi; Türkiye genelinde hem uygun fiyatlı bir şekilde kişileri ev sahibi yapmayı hem de işsizlik sorununa hatırı sayılır rakamlarda etki etmeyi başarmıştır. Peki, TOKİ’den konut nasıl alınır? TOKİ’den ev almak istiyorum, nasıl alırım? Gibi pek çok aklınıza gelen soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Sizde TOKİ’den ev almak istiyorum diyenlerdenseniz yazımıza bir göz atmanızı öneririz.

TOKİ’den Konut Nasıl Alınır?

TOKİ, günümüze kadar binlerce konut projesine imza atarak ev sahibi olmak isteyen ancak maddi imansızlıklardan ötürü yeterli birim yapamamış ve bu yüzden de ev sahibi olamamış olan on binlerce vatandaşı ev sahibi olma hayali ile bir araya getirmiştir. 2016 yılı içerisinde yürüttüğü konut projelerinin hemen hemen tamamını teslim eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi, 2017 yılı içerisinde inşa etmeyi planladığı 65.000 konut projesiyle birlikte pek çok kişiyi konut sahibi yapmaya devam ediyor.

Dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşları konut sahibi yapma konusunda ülkemizde önemli bir konumda bulunan TOKİ, yaptığı konutları vatandaşlara uygun fiyatlara satarken bir takım şartlar ve kriterlere bakarak bu konutları satmakta. Şimdi gelelim bu şartları açıklamaya.

İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalı ve konut başvurusu esnasında 25 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Bu kriterleri sağladıktan sonra geçmiş dönemler içerisinde TOKİ’den konut almamış olmanız gerekiyor ve TOKİ’den geçmiş dönemlerde konut kredisi almamış olmanız gerekiyor.

Bir diğer taraftan hane halkı aylık gelirinizin 3200 TL’den fazla olmamalıdır. Bu noktada şu notu düşmekte fayda var; hane içerisindeki bütün çalışan kişilerin maaşları ve aile yardımı çocuk yardımı gibi yardımlar belirtilen 3200 TL’ye dahildir.

TOKİ’den konut almak için başvuru yapar kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklardan hiçbirinin adına mülkiyet tapusu kayıtlı olmamalıdır. Bütün bu kriterlerden sonra son olarak başvuruda bulunmak istediğiniz konut projesinin bulunduğu şehirde en az 1 yıllık ikamet süreniz olması gerekir ya da o şehirin nüfus kütüğünde kayıtlı olmanız gerekiyor.

Bütün bu kriterleri karşıladıktan sonra başvuru yapacak olduğunuz projenin başvurusunu belediyeden ya da belirlenmiş olan bankanın ilgili şubesinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Satın almak istediğiniz konutun türüne göre yüzde 20, yüzde 30 ya da yüzde 40 oranında bir peşinat bedelinin son başvuru tarihine kadar söz konusu banka şubesinde yatırılarak başvuru sürecine katılmanız gerekiyor.

Şimdi son kısımına gelirsek, başvurunuzu yaptınız ve ortak hak sahiplerini belirlenmesinin yapılacağı kura çekimine geldiniz. Kura tarihinde belirtilen salonda kura çekilişine katılırsınız. Eğer kurada size herhangi bir konut çıkmadıysa 15 gün içerisinde yatırmış olduğunuz başvuru ücretlerini belirtilen bankanın şubesinden geri alabilirsiniz. Eğer kurada size bir konut çıktıysa, konut sözleşmesi imzalanır ve gerekli satış prosedürleri işleme koyulur.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz