Tramer nedir? Tramer üzerinden hangi sorgulamalar yapılır? Tramer sorgulaması nerden yapılır? gibi sorularınızın ve diğer tüm ayrıntıların cevapları bu yazımızda…

Günlük yaşantımızın her anında olumsuz bir durum veya beklenmedik bir kazayla karşılaşma ihtimalimiz var. Bu yüzden hem can hem de mal güvenliğimizi garantiye alacak sigortalar büyük önem taşıyor. Fakat birçoğumuz bu gerçeğe rağmen bütçemiz el verdiği ölçüde sigorta sahibi oluyoruz. Özellikle araç sahibi olanların ve her gün trafiğe çıkanların araç sigortası olmalı. İşte sizde bir sürücüyseniz ve araç sigortanız varsa, Tramer nedir mutlaka duymuş olmalısınız.

TRAMER NEDİR?

Tramer çok kısaca, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumunun kısaltmasıdır. Aslında sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. İstediğiniz herhangi bir araca ait sigorta işlemlerini görebileceğiniz gibi aracın ağır bir hasarı olup olmadığını kontrol edebilir, kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.

Aracınızla ve sigorta poliçelerinizle ilgili birçok bilgiye hızlıca ulaşmayı sağlayan Tramer sistemi, teknolojik alt yapı ve online hizmetlerle kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bünyesinde olan Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) bir araçla ilgili birçok bilginin bir arada bulunduğu bilgi kaynağıdır. Bu sistem sayesinde bilgilerin yönetimi tek bir yerden gerçekleşmektedir. Tramer sorgulama işleminin en büyük avantajı; birçok bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma imkanı sunmasıdır. Böylece hem uzun süreli araştırmalara girmez, hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Tramer sorgulama ile aracınızla ilgili öğrenmek istediğiniz bilgilere tek seferde ulaşabilirsiniz. Aracınızın kaza yapıp yapmadığından hasar durumuna, sigortalı olup olmadığından kusur oranına ve poliçe bitiş tarihine kadar birçok detayı kolayca öğrenebilirsiniz.

Tramer sorgulama işlemi özellikle ikinci el araç alacaklar için oldukça faydalıdır. Çünkü alıcılar, bu sorgulama işlemi sayesinde aracın daha önce kazaya uğrayıp uğramadığı, bugüne kadar gördüğü hasarlar ve diğer birçok özelliği hakkında bilgi edinebilirler.

TRAMER ÜZERİNDEN HANGİ SORGULAMALAR YAPILIR?

Gelişen teknoloji ve on-line imkanlar hayatımızın birçok alanında kolaylıklar sağlıyor. Tramer sistemi de bunlardan biri. Tramer ile birçok konuda sorgulama yapılabilir. İşte bu sorgulamaların detayları;

Tramer Trafik Sigortası Sorgulama: Sorgulamanın eksiksiz ve doğru olması için sigorta şirketi, acenta numarası ve poliçe numarası gibi bilgilerin eksiksiz girilmesi gereklidir.

Tramer Kasko Sigortası Sorgulama: Plaka ve şasi bilgileri sisteme girilerek sorgulama yapılabilir. Poliçe ile ilgili tüm detaylara bu sorgulama ile ulaşılabilir.

Araç Hasar Sorgulama: Araç hasar sorgulama ile ikinci el taşıtların kazaya karışıp karışmadığı, hasar durumu ve miktarı ile ilgili sorgulamalar yapılabilir.

Tramer Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama: Kaza tespit tutanağı sorgulamak için 3 alternatif vardır. Plaka ve Sigortalı TC Kimlik No ile Sorgulama, Plaka ve Sigortalı Vergi Kimlik No ile Sorgulama ve Plaka ve Sürücü TC Kimlik No ile Sorgulama. Gerekli bilgiler sisteme eksiksiz girildiği de doğru sorgulama işlemi gerçekleştirilecektir.

TRAMER SORGULAMASI NERDEN YAPILIR?

Tramer sorgulaması yapabilmek için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi hizmetini kullanarak, https://www.sbm.org.tr adresi üzerinden on-line işlem yapmalısınız. Bunun için tek yapmanız gereken istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girmeniz olacaktır. Cep telefonunuz üzerinden SMS yoluyla da tramer hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Aracın şasi numarasını veya plakasını 5664’e kısa mesaj olarak göndermeniz halinde sonuç cep telefonunuza gelecektir.

TRAMER BELGE NO NEDİR?

Tramer belge numarası her sigorta şirketi için farklıdır. Sigorta şirketleri sigorta numaralarını özel şekilde belirlemektedir ve her belge no farklıdır. Bu sebeple poliçe numarası üzerinden sorgulama yapmak için öncelikle şirketin kod sistemini kullanmak gerekmektedir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz