Üst Kattan Su Sızıyor Ne Yapmalıyım?


Apartmanda yer alan kat malikleri zaman zaman bağımsız bölümlere gelen zararlardan dolayı anlaşmazlık yaşayabilmektedir. Peki, dairesi zarar gören birisi olarak "Üst kattan su sızıyor ne yapmalıyım?" diyorsanız işte yanıtı.

Her kat maliki ana gayrimenkule ve bağımsız bölüme verdiği zarardan bizzat sorumlu olmaktadır. Bağımsız bölümde kiracı olması da durumu değiştirmemektedir.

Su sızıntısı olması halinde, bu durum hem kiracıyı hem de kiracının oturduğu evin sahibini ilgilendirir. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde kiracının durumu malike iletmesi gerekir. 

Sonuç alınamaması halinde, bina yönetimine durum bildirilmelidir. Yönetimden de herhangi bir karar çıkmaması durumunda taşınmazın bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesine müracaat edilmelidir.

Başvuruda, su sızıntısının olduğu, ilgili daireye zarar verdiği belirtilirken ayrıca keşif talebinde de bulunulmalıdır. 

Masrafların ödenmesi halinde de 1-2 gün içerisinde yetkililer olay yerine gelerek inceleme yapar ve bilirkişi raporu düzenlenir.

Söz konusu zarar nereden kaynaklanıyor ve sorun nasıl giderilebiliyor, maliyeti ne kadar tutuyor gibi soruların yanıtı düzenlenen raporda bulunur.

Mahkemenin tespit ettiği zararı, mağdur olan taraf yaptırır. Faturasını ibraz etme koşulu ile zarara sebep olan kiracı veya kat malikinden icra yolu ile tahsil edebilir.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz