Vergi Borcunu Geç Ödeme Cezası Nedir?


       Gayrimenkul sahipleri 30 Kasım 2016 tarihine kadar emlak ve çevre temizlik vergisi ödemek ile mükellef bulunmaktadır. Verginin ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulanıyor. Peki, vergi geç ödeme cezası nedir? Vergi geç ödeme cezası ne kadar?

Vergi geç ödeme cezası nedir?

Emlak ve çevre temizlik vergisini ödemeyen mükelleflerin önünde son 2 hafta bulunuyor.

Vergi ödemeleri taşınmazın bağlı olduğu ilgili belediyelerce yapılmaktadır. Bazı belediyeler hafta sonu da vergi tahsilâtı da yapabilmektedir. Ayrıca, vergi borcu ilgili belediyelere ait internet siteleri ile de ödenebilmektedir.

Verginin belirtilen tarihler arasında ödenmemesi halinde gecikme zammı uygulanmaktadır. Peki, vergi geç ödeme cezası nedir? Vergi geç ödeme cezası ne kadar?

Emlak vergisi geç ödeme cezası!

Emlak vergisinde ödemenin geciktiği her ay için % 1,40 (yüzde 1.40) oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınmaktadır. Örneğin emlak vergisi borcunuzun 150 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 TL gecikme zammı tahsil edilecektir.

Çevre temizlik vergisi geç ödeme cezası!

Çevre temizlik vergisinin geç ödenmesi halinde taşınmazın türüne göre vergi cezası hesaplanarak mükelleften kesiliyor. Büyükşehir belediyesi dâhilindeki ilçe veya ilk kademe belediyelerinin kendileri tarafından tahsil edilen çevre temizlik vergisi ve gecikme zammı toplamının % 20 bir bildirim ile ertesi ayın 20’inci günü akşamına kadar Büyükşehir belediyesine bildirmesi ve aynı süre içinde ödemesi gerekmektedir.

İdareler tahsil ettiği vergi ve gecikme zammı toplamının % 20 ise münhasıran çöp imha tesislerinin kuruluş ve işletmelerinde kullanılmak üzere Büyükşehir belediyesine tahsilâtı takip eden ayın 20’inci günü akşamına kadar aktaracaklardır.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz