Yabancılar Konut Kredisi Veya Mortgage Kullanabilirler Mi ?


Türkiye de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar tapu kanununda yapılan değişiklikle mülk sahibi olma hakkı kazanmışlardır. Bu yapılan değişikle birlikte bankalar da harekete geçip Türkiye de yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara konut kredisi ve mortgage gibi krediler vermeye başlamışlardır.

Bazı banklar, kredi verme koşulları arasında Türkiye de ikamet ediyor olma şartı ararken bazı bankalarda böyle bir koşul yoktur.

Konut kredisi ya da mortgage için her bankanın kendi uyguladığı politikalar vardır. Aynı şekilde yabancı vatandaşlar için bankadan bankaya farklılık gösteren kurallar uygulanmaktadır.

Kanunlar gereği yabancı vatandaşların, yerleşik olsalar dahi edinebilecekleri taşınmazların yüzölçümünün belli bir sınırlaması vardır. Bu sınırlama 30 hektartır. Yabancı vatandaşların edinebilecekleri taşınmaz yüz ölçümü farklı şehirler de olsalar dahi 30 hektarı geçemez. Bankların kredi verirken bu kriteri göz önünde bulundurması gerekir.

Bankalar belli belgeler karşılığında konut kredisi veya mortgage kullandırabilirken bazı bankalar eğer Türkiyeden maaş almıyorsa şahısların hesaplarındaki paralarını blokeye alarak bu kredileri kullandırabilirler.

Yabancılar İçin Bankaların Kredi Kullandırırken İstediği Belgeler Nelerdir ? 

1.Kişinin pasaportu
2.İkametgah tezkeresi (ikamet şartı aranıyorsa)
3.Yabancı ülke ikametgah belgesi veya ikametgahını gösteren faturalar
4.Maaş bodrosu(kaç aylık istendiği bankaya bağlı)
5.Taşınmazları var ise(Türkiyede ya da yabancı ülkede) tapuları
6.Banka hesap hareketlerini gösteren belge (yabancı ülke)
 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz