Yapı Kayıt Belgesi Nedir?


Son dönemde pek çok kez dile getirilen ve İmar Kanunu’na eklenmesi düşünülen geçici madde kapsamında yer alan yapı kayıt belgesi bu günkü yazımızın konusunu oluşturuyor. Peki yapı kayıt belgesi nedir ve bu belge hangi yapılara verilmektedir? Gelin şimdi sorularımıza cevap verelim…

Yapı kayıt belgesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kuruluşlara 31 Aralık 2018’e kadar başvurulması ve gerekli şartların yerine getirilmesi halinde imar mevzuatına aykırı inşa edilen yapıların kayıt altına alınması için verilen bir belgedir.

Yapının ve arsasının mülkiyet durumu, yapı sınıf ve grubu, diğer hususlar bakanlıkça hazırlanan Yapı Kayıt Sistemi'ne, yapı sahibinin beyanına göre kaydedilecek.

Yapı kayıt belgesi, İmar Kanunu'na eklenmesi düşünülen geçici madde kapsamında geçiyor. Bu belge yüzde 3 oranda harç ödemesi yapılarak veriliyor.

 Yapı kayıt belgesi, gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için veriliyor. Ancak bu imar affı anlamına gelmiyor. Bu durum kaçak katların kayıt altına alındığını gösteriyor. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affı ile başkanların önerisi arasındaki farkı şu şekilde anlatıyor:

"Arsa ve yapının değeri ayrı ayrıdır. Adam Avcılar’da 5 kat yapılması gereken yere 8 kat yapmış. Orayı yıktığında yeniden 8 kat yapma izni verilirse o af olur. Ama belediyelerin bu getirdiği sadece mevcut durumu, yani çıkılmış olan 8 katı kayıt altına alma işi. İlerde orada yapılacak kentsel dönüşümlere, imar plan çalışmalarına, bu kaydın bir engeli olamaz, olmamalı zaten. Bu kayıt alındığında belediye, yıkmak zorunda kalmayacak. Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak. Zamanla buradaki imar ve kentsel dönüşüm çalışmalarını tamamlamış olacak. Ayrıca buranın kayıt altına alınmasıyla Maliye’nin de resmi kayıtlarına girmiş olacak. Şu anda belediyeye burayı bir an evvel çarpık kentleşmeden kurtar ve imara uygun hale getir deseniz, yapacak imkanı yok. Bu bir süreç ister. Bize getirilen teklifler de bu doğrultuda. İmar affı diye bir şey gündemimizde yok" dedi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz