Yapı Kullanma İzni Nasıl Alınır?


Aynı zamanda iskan ve oturma izni olarak da bilinen "Yapı Kullanma İzni", bir yerdeki inşaat çalışması bittikten itibaren, orada yasal olarak oturumun başlaması için her binanın mutlaka alması gereken belgedir. 

Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Birimi tarafından verilen Yapı Kullanma İzni, ruhsatlı yapıların ruhsat ve eklerine göre tamamlandığını gösteren belgedir. Türkiye’de binaların hemen hemen %60’ında iskan bulunmamaktadır. Bunun nedenleri olarak da inşaatı yapan firmaların ya da şahısların inşaatı tasdikli projeye uygun yapmamış veya kanuni prosedürleri ve ona bağlı harçları, sigorta primleri gibi giderleri ödememiş olması gösterilmektedir.

Bir binanın inşaat çalışmasının bitmesinden itibaren Yapı Kullanma İzni (İskan) almak için gerekli çalışmalar başlatılır. Belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni çalışanları tarafından incelemeye alınan inşaatın yasal düzenlemelere uygun yapılıp yapılmadığına dair araştırmalar yapılır. Gerekli çalışmaların başlatılması için istenen belgelerin hazırlanması, belediyeye dilekçe verilmesi ve yapı kullanma izni harcının ödenmesi gerekmektedir.

Yapı Kullanma İzni Alırken Gerekli Belgeler

1. Dilekçe

2. Onaylı İnşaat Ruhsatı

3. Fenni Mesullük Taahhütnamesi

4. SSK dan alınacak ilişiksizlik Belgesi

 5. Sıhhi tesisat ve elektrik tesisat raporları

6. Türk Telekomünikasyon A.Ş. Raporu

7. İnşaat ruhsatında var ise sığınak, asansör, yangın tesisat raporları

8. Binanın cephelerinden alınmış 13x15 cm ebadında fotoğraflar× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz