Yapı Oturma İzni Nedir?


Bir yapının inşaat çalışmaları bittikten ve oturuma hazır hale getirdikten sonra, oturumun yasal olarak başlanabilmesi için öncelikle oturma izninin alınması gerekmektedir. Peki, yapı oturma izni nedir? Nasıl alınır?

Aksi halde yapı resmi olarak inşaatı bitmemiş olarak gözüktüğü için, bağımsız bölüm sahipleri mesken ve işyeri için bazı aboneliklerden mahrum kalabilmektedir.

Yapı oturma iznini alma sorumluluğu inşaatı yapan müteahhit tarafından alınmış olmalıdır. İznin alınabilmesi için yapı müteahhidinin inşaatı bitirdiğini ilgili belediyeye bildirmesi gerekir.

Yapı oturma izni, yapının iskân ruhsatı alınabilmesi için, ruhsatlı olarak inşa edilen yapının inşaat çalışmalarının bitmiş olması, yapı ruhsatı alındığı tarihinden 2 sene içinde inşaatına başlanmış olması ve  inşaat çalışmalarının 5 sene içerisinde bitmiş olması gerekmektedir. 

Gerekli belgelerin temini ve iskân harcının ödenmesi durumunda belediye, yapının ruhsatlı projesine uygun olması durumunda iskân iznini düzenlemektedir. 

Yapı oturma izni için gerekli belgeler:

1-) İskan İzni istemi içeren dilekçe,

2-) Tapu kaydı bilgileri,

3-) Vergi Dairesi'nden İlişki Kesme Belgesi, 

4-) Dış Kanal Belgesi (İZSU), 

5-) Telekom Olur Yazısı,

5-) Proje Müellifleri Raporu, 

6-) Yapı Denetim Kuruluşu'nun Raporu, 

7-) Cephe fotoğrafları 13 – 18 cm,

8-) Emlak  /Çevre Temizlik Vergisi Yoktur Yazısı,

9-) SSK'dan alınan Borcu Yoktur Belgesi, 

10-) Sığınak Raporu (Sığınak yeri ayrılmış olan binalarda) 

11-) Yangın Tesisat Raporu (Dosyada İtfaiye Daire - Başkanlığı'ndan onaylı yangın söndürme, algılama ve tahliye projeleri varsa× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz