Yol Genişliklerine Göre Bina Kat Adetleri!


Yol değişikliklerine göre bina kat adetleri 3 Temmuz'da Resmi Gazete aracılığıyla yayınlanan yönetmelik esasları kapsamında 2017'nin Ekim ayında yürürlükte olacak.

Son yayımlanan imar yönetmenliğinin esasları, yürürlüğe girdiği Ekim 2017'den önceki bulunan mevcut uygulamada yer alan imar planlamasında; binaların yükseklikleri, konut, ticaret ve kombinasyonları bölgelerinde kat sayısı (bodrum katları hariç), sanayi bölgelerinde kat sayısı (bodrum katları hariç), imar planına göre yol genişliği (metre ölçümü) gibi etmenler dikkate alınarak bunları aşmamak üzere belirlenmektedir.

Yol genişliklerine göre bina kat adetleri esasları kapsamında yolun genişliği, ön cephede yer alacak parselin alanı belirtilmediği durumda yeşillik alan, meydan, otopark, ön bahçe, su kanalı, refüj, demiryolu gibi etmenler esas alınmaktadır.

Binanın bulunduğu noktaya göre binanın kat adeti hesaplanır ve yol genişliğine göre bina kat adetleri hesaplanırken buna bodrum katları dahil edilmez.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz