Zilliyet Nedir ? Zilliyet Tapu Alınır mı ? 

Zilliyet Nedir ? Zilliyet Tapu Alınır mı ? 

Zilliyet taşınabilir yada taşınmaz mallara kurulan bir hakimiyet durumudur. Bizim konumuz taşınmaz mallar yani gayrimenkuller olduğu için bundan bahsedeceğiz. 

Zilliyet durumu için bir gayrimenkul üzerinde fiilen - kullanma hakkıdır diyebiliriz. Bu hak ile kişi ya da kişiler gayrimenkul üzerinde hakimiyet sahibi olurlar. Zilliyet hakkı mülk sahibi olma dışında bir haktır. Bu hakka sahip olan kişiye de Zilyet denir.

Bu konuya bir örnek vermek gerekirse , bir evin mal sahibi evini bir başkasına kiraladığında Zilliyet hakkı kiracıya geçer. Yani ev kiralandıktan sonra ev sahibi artık o evin Zilyeti değildir. 

Zilyet ve Zillyetlik durumu Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanunun Uygulama Şekli Ve Esaslarına Dair Yönetmelik  Madde 10 da yer almaktadır. 

Zilliyetlik durumu halk arasında bir yeri sahibi olmadan kullanma ve o yerin giderleri gibi sorumlulukları üstlenme olarak bilinir. 

Zilliyetli Tapu Nedir ? Zilliyetli Tapu Alınır mı ? 

Zilliyet tapusu olarak bilinen belge , resmi olarak tapu özelliği olmayan fakat genelde tapusu  olmayan gayrimenkullerin kullanım durumunu belirtir.

Zilliyet tapulu bir yerin satışı söz konusu ise bu taşınmaz ile ilgili iyi bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırma Kadastro müdürlüğüne giderek yapılabilir. Araştırma sonucunda gayrimenkulun son durumu ve yapılması gereken işlemler öğrenilir.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz