1,5 Milyon Konut Satışı Mümkün Mü?

Büyük sıkıntılara rağmen, 2016’da 1.3 milyona yakın konut satan gayrimenkul sektörünün yeni yılda hedefi; 1.5 milyon ! 

Satışları durma noktasına getiren darbe girişiminin ardından Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı adım atmış, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER)’nin katılımıyla da piyasayı canlandıran bir kampanya dönemi yaşanmıştı. Buna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi çağrısıyla faizlerin % 1’in altına düşmesi, peşinatın % 25’ten 20’ye indirilmesi, 150 metrekare üzeri evlerde Katma Değer Vergisi’nde indirim gibi hamleler eklenince sektör canlanarak, rekor satışa ulaştı.

Sektörde 2017 için hedeflenen 1.5 milyon satış için; faiz oranlarının % 1’in altına düşmesi, kentsel dönüşümün ivme kazanması ve Anadolu’da markalı konutların artması, ciddi bir ivme kazandıracak unsurlar. KDV ve harç oranlarının düşürülmesi de, sektör temsilcilerinin önceliklerinden. Hâlihazırda % 18, 8 ve 1 olarak uygulanan KDV, rayiçlerden dolayı çoğu arsada % 18’e denk geliyor. Artık % 1'e denk gelen arsa kalmadığını belirten sektör temsilcileri, hükümetten KDV ve harç indirimi bekliyor.

İşte olumsuzluklar nedeniyle kayıp yıl olmak üzereyken, rekora ulaşılan 2016’da uygulananlar:

Faizi yüzde 0.70’e çeken vadeyi 120 aya uzatan kampanya

Hükümetin çağrısıyla, bankaların faizi yüzde 1’in altına çektiği krediler   

Konut kredisinde % 75’ten % 80’e çıkan banka oranı                           

150 metrekare ve üzeri konutta % 8 olarak uygulanan KDV

Peki, bu veriler ışığında 2017’de 1,5 milyon konut satışını yakalamanın koşulları nelerdir ?

Konut kredisinde faizin % 1’i aşmaması

KDV indirimi

Alım-satım harçlarının yarım puan indirilmesi

Kentsel dönüşümün hızlanması

Anadolu'da markalı konutların artması

% 0.70 faiz oranıyla satışların daha kısa vadelerle sürmesi

Emlak Konut'la düzenlenen kampanyanın % 0.70 faiz oranıyla, önemli bir ivme yarattığını belirten, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun; “Zor bir yılı böylece atlattık. % 0.70 faiz oranı altında kısaltılmış vadelerin de oluştuğu cazip ödeme planları sürecek gibi... Bu güçlü ivmenin 2017’de de konut satışlarını olumlu etkilemesini bekliyoruz” dedi.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı'ya göre; “Kentsel dönüşümün hızlanması, konut kredisi faiz oranlarında düşüşün sürmesi, KDV ve alım-satım harcında yapılacak teşvikler, gelecek yıl sektörün daha da canlanmasını sağlayacak.”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım’sa; “Faizlerin en fazla bu düzeyde veya daha da düşmesi ile 2017’de konut satış rakamı yükselir. Evi olmayan ciddi bir kesim ve Anadolu’da büyük potansiyel taşıyan şehirlerimiz var.” diyor.

'Konut kredisi faiz oranları, on yıl gibi uzun vadeli kullanımlarda % 0.70 - 0.80 bandında olmalı' diyen, Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu; “Böylece, oturmak için ev almak isteyenler kira öder gibi ev sahibi olabiliyor.” dedi.

Kaynak: Vatan× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz