10 Madde İle Tartışmalara Konu Olan Yeni " Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği"

Çeşitli kurum/kuruluşlarca tartışmalara neden olan "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği" ile şehir planlamalarına dair bazı yenilikler 1 Ekim 2017 itibari ile yürürlüğe gireceği  3 Temmuz 2017 tarihli ve 30113 sayılı "Resmi Gazete" ile bildirilmiştir. Yeni yönetmelik ile gelen değişiklikleri siz değerli okuyucularımız için derledik.  

1. Stüdyo daire mi ? O da ne ? Temmuz 12, 2017, 22:46

Herkesin bildiği gibi genellikle 1+0 olan dairelere stüdyo daire deniliyor. Ancak yeni imar planı ile artık bu daireler tarihe karışacak. 1+0 daireler yerlerini ise, minimum 28,50 metrekareden oluşacak olan ve içinde minimum değerleri 12 metrekarelik oturma odası, 9 metrekarelik yatak odası, 3,30 metrekarelik bir mutfak veya eşiti pişirme alanı bulunan bir yer, 3 metrekarelik bir banyo ve 1,20 metrekarelik bir tuvaletten oluşacak olan 1+1'lere devredecek. Bunun yanında 3 ve daha az odalı konutlarda, banyo ve tuvalet aynı yerde olacak şekilde düzenleme de yapılabilecek. Konut içlerinde bulunan hol ve koridorlardaki genişlik 1.20m.'den az olmayacak.

2. Tabana Alanı Katsayısı (TAKS) ile Yatay Mimari Dönemi... Temmuz 12, 2017, 22:47

Yayımlanan yeni İmar Planı Yönetmeliği ile, daha önceden yüzde 40 olan TAKS, artık yüzde 60'a kadar çıkabilecek. Böylelikle eski yönetmeliğe göre çekme mesafeleriyle birlikte parselde daha geniş bir taban alanına oturtularak aynı sayıda daireyi daha az kat çıkarak yapmak mümkün olacak. 

Ayrıca konutlardaki kat yüksekliği 3,60 m.'ye ve ofislerde ise 4 m.'ye çıkarıldı. 4 kat ve üstü binalarda asansör zorunluluğu getirilirken, 3 katlı binalara da asansör boşluğu zorunluluğu yönetmelikte yer alan maddelerden. 

3. Ön ve Arka Cephelerden Bakıldığında Kat Farkı Olmayacak... Temmuz 12, 2017, 22:48

Yeni konutlarda önceden olduğu gibi, ön cepheden 4 katlı, arka cepheden 9 katlı bina dönemi de sona eriyor. Buna göre; yol kotundan daha düşük veya yüksek arazilerde, kademeli yapılanmaya geçilecek. 

4. Araba Sahipleri Yaşadı... Temmuz 12, 2017, 22:49

1 Ekimde yürürlüğe girecek olan yeni imar planı ile yapılacak olan yeni binalarda otoparklara daha çok alan ayrılacak. Zemin altındaki zorunlu otopark alanlarının 2 katı ile, bütün cepheleri toprak altında gömülü olan otoparklar artık emsal dışı sayılacak. Binaların otopark yükü karşılanması şartıyla, gürültü ve kirliliğe mahal vermeyen ve imalathane özelliği bulunmayan ve halkın günlük ihtiyaçlarını karşılayacak dükkan, terzi, muayenehane, kuyumcu, kuaför, yemekhane, kreş/anaokulu gibi konut dışı hizmetlerin ticari kullanımına da müsade ediliyor.

5. Bodrum Kata Konut Yapacaklar Dikkat ! Temmuz 12, 2017, 22:50

Artık bodrum katlara konut yapabilmek için belli başlı kriterler devreye giriyor. Bodrum katına oturmaya müsait konut yapılabilmesi için, oturma odası ve en az 1 yatak odasının zemine gömülü olmaması gerekirken, havalandırma ve evin aydınlatmasının pencere açılarak yapılabilmesi gerekiyor.  Ayrıca bu konut türü için sel, taşkın ve su baskınlarına karşı gerekli önlemlerin de alınmış olması gerekiyor. Fakat belirtilen bu kriterler ticari alanlar için geçerli değil. Bu tarz bir iş yeri düşünüldüğünde suni havalandırma sistemleri ve engelli dolaşımına uygun koşulların sağlanması gerekiyor.

6. Konutlara Mescit Emsal Dışı... Temmuz 12, 2017, 22:50

Artık binalarda mescit yapılabilmesi de teşvik ediliyor. Buna göre, ilk kez mescit ve müştemilatların konutlar içerisinde 100 metrekarelik kısmı ve konut dışı alanlarda da 200 metrekarelik kısmı emsal dışı kabul edildi. Yine konutlarda yapılma zorunluluğu olan yangın merdivenleri, konferans spor, sinema ve tiyatro gibi alanlardaki boşluk alanlar, otopark alanlarının 2 katı, sığınak, asansör boşlukları, bacalar, şaftlar, ışıklıklar, ısı ve tesisat merkezleri, su depoları, enerji odaları, kömürlükler, kapıcı daireleri gibi alanların, konutlarda bağımsız net alanın yüzde 10'u, ticari ünitelerde ise net alanın yüzde 50'sinden fazla olmamak kaydıyla emsal dışı olarak tanımlandı.

7. Telefonunuz Çekmiyor Mu? O Zaman Baz İstasyonu Kurdurabilirsiniz... Temmuz 12, 2017, 22:50

Apartman/site sakinlerinin ortak kararı dahilinde, isteyen apartmanlar/siteler binalarının çatı katına estetik görünümlü olması kaydıyla, fenni mesuliyetin üstlenilmesi, hak sahiplerinin onayının alınması, bina cephesine 3 metreden fazla yaklaşılmaması ve yer seçim belgesi alınmasına müteakip, ruhsat gerekmeden binalarına baz istasyonu kurulumu yaptırabilecekler. 

8. Çıkmaları da Unutmamışlar ! Temmuz 12, 2017, 22:52

Artık binalardaki taban alanı dışında, kendi bahçe sınırlarını aşmamak kaydıyla binanın tüm cephelerinde açık ve kapalı çıkmalara izin verilecek.  

Kapalı çıkmalar için;

  1. Parsel sınırları içinde kalınması şartıyla, yol cephelerinde yapı yaklaşma sınırından itibaren maksimum 1.5 metre fazlalık olacak şekilde çıkmalara izin veriliyor.
  2. Arka ve yan bahçe mesafeleri için, parselin sınırlarına 3 metreden daha yakın olmamak şartıyla 1.5 metre taşamaya izin veriliyor. 

Açık çıkmalar için;

  1. Yukarıdaki iki madde açık çıkmalar içinde geçerlidir. Bitişik evlerde, komşu sınırlarına 2 metreden daha fazla yaklaşılmayacak. 
  2. Birbirinden farklı bağımsız bölümlere ait çıkmalar için ise, 2 çıkma arası en az 3 metre boşluklu olacak. 
  3. Hafif, parsel sınırına taşmayan malzemeler ile kapalı alan oluşturulmak istenildiğinde 0.5 metreye kadar güneş kırıcı yapmaya müsade edilecek. 
  4. Zemin katta bulunup kendi parsel sınırı dışına çıkmayan ve 0.2 metreden büyük olmayan motifli çıkmalara kaçıncı katta olursa olsun izin verilecek. Bahçe bünyesinde üstü açık teras yapılmak istendiği takdirde, bina cephesinden itibaren genişliği maksimum 2.5 metre olacak şekilde, tretuar dışına taşmayacak ve en alçak noktası tretuar kotundan en az 2.5 metre yükseklikte yapılan giriş saçakları çıkma sayılmayacak. 

9. Yapılara Belediye Dokunuşu... Temmuz 12, 2017, 22:52

Yeni projelerdeki konutların, Belediyelerce coğrafi ve kültürel özellikler dikkate alınarak, şehrin/mahallenin özelliğini bozmadan, kat sınırlaması, dış cephe boya ve kaplamalar ile çatı malzeme çeşidi ve rengini belirleyecek. 

Hafriyat esnasında gereken yapı ruhsatı beklenmeyecek. Bundan böyle iksa ve hafriyat ruhsatları yapı ruhsatından önce ilgili makamlardan alınabilecek. 

10. Askeri Alanlarda Değişiklik... Temmuz 12, 2017, 22:52

Yeni İmar Kanunu Yönetmeliği ile "Askeri Alan" kavramında da değişiklikler var. 15 Temmuz sonrasında Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına ait alanlar bu tanımın dışına çıkarıldı. Askeri alan teriminin kapsama alanı Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına ait olan savunma, harekat ve sınır güvenliği maksatlı yapılar, birlik, kışla, karargah, karakol, lojistik üsler, askerlik şubeleri ile askeri havaalanları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'nin ihtiyaçlarına binayen faaliyet gösteren eğitim, sağlık ve idari yapıların bulunduğu alanlar "Askeri Alan" olarak tanımlanmıştır. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz