2018’in İlk Üç Ayında Yabancıya 5 Bin 298 Konut Satıldı


Son dönemde konut sektöründeki satışların düşmesi sektörü büyük çapta etkiledi. Satışların düşmesindeki en büyük etken konut kredisi faiz oranlarındaki yükselmeler ve döviz kurundaki artış. Döviz kurlarının dalgalı seyretmesi pek çok sektör temsilcisinin önlem almasını engelliyor ve buda fiyatlara olumsuz etki yaratıyor.

Peki konut satışlarının düşmesi yabancı yatırımcıların konut alımını etkilemiş durumda mı? Gelin şimdi yabancı yatırımcının yılın ilk üç ayında satın aldığı konut rakamlarına ve istatistiklerine göz atalım…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak açıklanan konut satış istatistiği verilerine göre 2018 yılının ilk üç ayında toplam 5 bin 298 adet konut satışı yabancı yatırımcıya gerçekleştirildi.

Yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarındaki rakamlar sektör temsilcilerinin yüzünü güldürmüş gibi duruyor. Çıkarılan yasalarla ve vatandaşlık hakkı ile yabancı yatırımcı için çekim bölgesi olan Türkiye 2018 yılının ilk üç ayında iyi bir satış rakamına ulaşmış durumda.

2018 Ocak'ta toplam 1742 adet konut yabancıya satıldı. En çok Iraklılar Türkiye'den konut alırken, Irak'ı Suudi Arabistan, Afganistan ve Rusya takip etti. 

2018 Şubat ayında ise 1729 adet konut yabancıya satıldı. Şubat ayında da en çok konutu Irak vatandaşı aldı. Irak'ı yine Ocak ayında olduğu gibi Suudi Arabistan, Afganistan ve Rusya izledi.

2018 Mart'ta da toplam 1827 adet konut yabancı yatırımcıya satıldı. Mart ayında da en çok konutu Iraklılar aldı. Irak'ı Suudi Arabistan, İran, Rusya izledi. 

Konut satışlarının en fazla yapıldığı illerin arasında İstanbul zirvede yer aldı. Listede İstanbul’u Antalya, Bursa ve Yalova takip etti.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz