2018 Mayıs Ayı Kira Artış Oranları


Mayıs ayının gelmesiyle birlikte kira sözleşmesi yenilecek olanların sorduğu ilk soru mayıs ayı kira artış oranları ne kadar? Bizde bu yazımızda 2018 Mayıs ayının kira artış oranına ve kira artışı hesaplama örneklerine değineceğiz…

2018 Mayıs ayında kiraya ne kadar zam yapılacak? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, bu ay kiraya yüzde 15,36 oranında zam yapılacak. Gayrimenkul kiralamalarının düzenlendiği Borçlar Kanunu gereğince, mesken ve işyerindeki kira zammı farklı şekillerde hesaplanıyor. Meskendeki kiracıya kanunen üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranlarında zam yapılması gerekirken, işyerindeki kiracıya sözleşmeye bağlı kalma şartı ile 2020 yılına kadar istenilen oranlarda zam yapılabiliyor. 

Peki kira sözleşmesi yabancı para cinsinden belirlenmişse artış ne kadar olmalı? Bu durumda sözleşmede kira bedeli yabancı para cinsinden belirlenmişse, 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamamaktadır. Ancak, bu Kanunun, “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı 138 inci maddesi hükmü saklıdır. Beş yıl geçtikten sonra kira bedelinin belirlenmesinde, yabancı paranın değerindeki değişiklikler de göz önünde tutularak üçüncü fıkra hükmü uygulanıyor.

2018 Mayıs Ayında Kiralar Ne Kadar Artacak?

TÜİK verilere göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,60 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 2,60, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,03, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,37 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,36 artış gösterdi. 

Yukarıdaki oranlardan on iki aylık veriler kullanılarak kiraya zam yapılıyor. Buna göre mal sahipleri meskendeki kiracısına yüzde 15,36 oranında zam yapabilecek. 

Örneğin;

Mevcut kira: 1000 lira
Zam oranı: yüzde 15,36 
Zam bedeli: 153,6 lira
Zamlı kira bedeli 1.153,6 lira× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz