2019’da 0.98 Faizle Konut Kredisi Dönemi!


2018 yılı toplam konut satışı 1.3 milyon olurken, inşaat sektörü 2019’da 0.98 faizle konut kredisi dönemi yaşayacak. Geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası ve KONUTDER işbirliğiyle başlayan kampanya ile yüzde 0.98 faizle konut kredisi kullanma dönemi başladı...

Türkiye'de 2018'in ilk 11 ayında toplam 1 milyon 238 bin konut satıldı. Ekonomik sebeplerden dolayı yatay bir seyir izleyen konut satışları 2017 yılı ile benzer bir tablo ortaya koyarken, konut satışlarında ki yatay seyrin en büyük nedeni yüksek kredi faizleri oldu. Dolar kuru ve faizlerde ki yükseliş ile yüzde 3.10 seviyesine kadar yükselen faiz oranları, yıl sonu itibari ile en düşük yüzde 2.00 seviyesinde bulunmakta.

Büyük Kampanya Başladı

Sabah gazetesinden Seda Tabak'ın haberine göre, yüksek faiz nedeniyle ev sahibi olmayı erteleyen vatandaş için yaklaşık iki hafta önce KONUTDER ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, İş Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım konut kredisi faiz sorununu kısa bir süreliğine ortadan kaldırdı. Başlatılan büyük kampanya ile bu bankalarla kredili çalışmakta olan firmalar 0.98 faizle ev satmaya başladı. Kampanya kapsamında, bankalar ile çalışan firmalardan konut satın alacak vatandaşlara aylık yüzde 0.98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin liraya kadar konut kredisi sağlanıyor. Kampanyanın 2019'un Ocak ve Şubat ayında da devam etmesi bekleniyor.

Yabancıya Gayrimenkul Satışında Büyük Patlama!

Türkiye gayrimenkul sektörünün cazibesi yabancı yatırımcı gözünde her geçen gün artmaya devam ediyor. Ülkemize olan güvenlerini her fırsatta gösteren yabancı yatırımcı 2018 yılını da boş geçmedi. Daha önce Türkiye vatandaşı olabilmek için konulan 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı sınırının 250 bin dolara düşürülmesi ve gurbetçi vatandaşlarımıza yapılan tanıtımlar yüksek satışların önemli nedenleri oldu. Bu satış oranlarının 2019 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor. İşte konut satış rakamları;

2018 Yılı Aylara Göre Yabancıya Konut Satışları (adet)

Ocak 1742
Şubat 1729
Mart 1827
Nisan 2043
Mayıs 2415
Haziran 2060
Temmuz 2858
Ağustos 3866
Eylül 5615
Ekim 6276
Kasım 4672

10 milyon Vatandaş Tapu Kayıt Belgesi Aldı

Devletin sektöre 2018 yılında destekleri peş peşe geldi. Çıkarılan kentsel dönüşüm yasası, İstanbul imar yönetmeliğindeki değişiklikler ve İmar Barışı uygulamasıyla yaklaşık 10 milyon vatandaş yapı kayıt belgesi alarak evlerini kayıt altına alıp tapu almaya hak kazandı. Hemen ardından KDV ve tapu harçlarında süreli indirimler yapılması, kamunun da öncülük ettiği düşük faizli ve uygun ödeme koşullu kampanyaları yapılan diğer destekler oldu.

2019’ da Beklentiler Nedir?

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) 2019 beklenti ve önerilerini şu şekilde anlattı;

Yerel seçimlerle birlikte yeni bütüncül politikaların devreye gireceği beklenmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Planlama ve kentsel dönüşüm uygulamaları için oluşturdukları stratejilerini uzun ve kısa vadeli politikalar olarak çok süratli bir şekilde uygulamaya koyacağını ümit ediyoruz.

Bakanlığın "Yapı müteahhitlerinde sınıflamanın yapılması" için yaptığı çalışmaların yılın ilk çeyreğine hayat bulmasını temenni ediyoruz.
GM sertifikası için "yeni yapılandırma sistemleri" yapılmalı, uygulanan gayrimenkul sertifikası modeli tekrar ele alınarak denenmeli.
Senetli konut satışı artacak ancak bu zaten sıkışık olan firmaların üzerindeki riski artıracaktır. Bunun olmaması için, önlem alınmalı.
Vergi ve tapu harcı indiriminin kalıcı olması sağlanmalı.
Müktesep hak (kazanılmış) hak konusu ele alınmalı, ruhsattan sonra yarı yolda kurallar değişmemeli
Ruhsat alma sürecindeki bürokrasi azalmalı.

2019’ da Yepyeni Düzenlemeler Olacak!

Sektör 2019'da da başarılarını devam ettirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan önemli kararlar bekliyor. Daha önceki yıllarda dile getirilen en büyük sorun işi bilmeyen kişilerin kâr beklentisi ile sektöre girmesinin önüne geçilmesi amacıyla 2019 yılının ilk çeyreğinde müteahhitlerin sınıflandırılması hedefleniyor. 

Sektörde ki önemli konulardan bir diğeri de hiç şüphesiz kentsel dönüşüm. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, yılda 300 bin konutun dönüşmesi hedefleniyor. Bugüne kadar dönüşüm projelerinde başta kredi desteği olmak üzere 8.5 milyar TL kaynak aktarıldığı, gelecek 20 yılda 6.7 milyon bağımsız bölümün dönüşmesi gerektiği belirtiliyor. 2019'da bakanlığın TOKİ, Emlak Konut ve İller Bankası ile kentsel dönüşüm ve sosyal konut alanlarında yeni projeler geliştirmesi bekleniyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz