2019’da Tapu Harcı ve KDV İndirimine Devam!


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yaptığı açıklamada 2019’da tapu harcı ve KDV indirimine devam edileceğini duyurdu. Albayrak yaptığı açıklamada, tapu harcı ve KDV indirimlerinin yeni yılda 3 ay süreyle devam edeceğini belirtti.

Sabah gazetesinin haberine göre Bakan Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun."

2019’da Tapu Harcı İndirimi

Konut ve iş yerleri için uygulanan indirimi ile tapu harçları yüzde 3 olarak hesaplanmaya devam edilecek. 

300 bin TL değerindeki bir daire için 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi yapılıyordu. İndirim ile bu ev için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapılacak. Böylece toplam 3 bin TL kar edilecek.

KDV İndirimi

Konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18’lik KDV’nin yüzde 8 olarak tahsil edilmeye devam edilecek.  

500 bin lira değerindeki bir evin yüzde 18 KDV ile satıldığı düşünüldüğünde vatandaşın indirim öncesi bu eve 90 bin lira KDV ödenirken, indirimle 40 bin lira tahsil edilecek. İndirim kampanyası vatandaş ile 50 bin lira kar etmeye devam edecek.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz