2019’ da Yeni Tapu Dönemi Başlıyor!


2019’da başlayacak olan yeni tapu dönemi ile ev alım ve satımında dolandırıcılık dahil bir çok sorunun önüne geçilmesi amaçlanıyor.


Posta gazetesi muhabirlerinden Meltem Kara'nın haberine göre, tapu senetlerinde başlayacak olan yeni dönem, konut alım ve satımında dolandırıcılığa kadar uzanan önemli bir karışıklığın son bulmasını sağlayacak.

Yeni tapularda QR kod ile dijitalleşme sağlanırken, eski tapularda bulunmayan ‘proje metrekaresi’ bilgisi de ekleniyor. Böylece dairenin, apartmanın bulunduğu arsada ne kadar paya sahip olduğuna ilişkin kafa karışıklıkları son buluyor. Net ve brüt metrekareler de belli olacak.

QR Kodlu Yeni Tapular

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kasım'da Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘Tapu Senetlerinin Yenilenmesi ve e-Devlet Uygulamaları Tanıtım Programı’nda gerçekleştirdiği konuşmada, QR kodlu yeni tapu senetlerine geçileceğini açıkladı. Mevcut tapularda taşınmazın ada pafta bilgileri, yüzölçümü, vasfı, malik bölümü, pay durumu, tapunun niteliği (mülkiyet, irtifak, devremülk gibi), arsa payı, kat, daire, blok gibi bilgiler bulunuyordu. Yeni tapularda ‘mahalle, ada, parsel’ bilgileri bulunmayacak. QR kodlu tapulara taşınmaz numarası gibi bilgilerin yanı sıra projenin metrekaresi de eklenecek. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz