3 Büyük Şirket Türkiye’ye Yatırımlarını Arttıracaklar !

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra pek çok sektörde gerileme ve durulma beklentisi oluşmuştu. Ama meydana gelen gelişmeler bunların tam tersini gösterdi. İnşaat ve gayrimenkul sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde yavaşlama veya durulma yerine sektörlerde artış ve büyük hareketlilikler meydana geldi. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ekonomide durgunluk yaşanmadı. Türkiye’nin geleceğine güvenen yabancı yatırımcıların projeleri hız kesmedi.

Yaşanan olaylara rağmen üç yabancı yatırımcı darbe girişiminin yıldönümünde enerji, e-ticaret ve sağlık yatırımı yapmaya hazırlanıyorlar. Yatırımcılar darbe girişimine rağmen Türk ekonomisine güveniyor.

Türkiye'de de faaliyet gösteren Emaar Properties'in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Alabbar'ın da ana hissedarı olduğu Middle East Venture Partners, ülkemizde e-ticaret yatırımı yaptı. Modacruz'a 2 milyon dolarlık yatırımla birlikte Mohammed Alabbar Türkiye perakende sektörüne ikinci yatırımını yapmış oldu. 60 milyon dolarlık yatırımın da hissedarlarından olan MEVP'in ortağı ve Yatırım Direktörü Walid Mansour, "Ülkenin özellikle e-ticaret alanındaki potansiyeline güveniyoruz" şeklinde konuştu.

Bir diğer yatırım yapacak olan şirket ise Japonya merkezli Sojitz Corp şirketi. Sojitz Corp şirketi inşaat ve işletme de dahil olmak üzere Türkiye'de yatırıma odaklandı. 1.8 milyar dolarlık proje için hazırlık yapan Japon şirket, Rönesans Sağlık Yatırım ile kurduğu ortak girişim şirketinde yüzde 30 paya sahip olacağı belirtti. Marmaray'a da finansman sağlayan Japon Uluslararası İşbirliği Bankası da 720 milyon dolar katılım sağlayacak.

Son olarak ise yatırımlarını daha fazla bir şekilde arttıracaklarını belirten British Petrol'ün Küresel Rafinaj ve Pazarlama Grubu CEO'su Tufan Erginbilgiç, “Türkiye'nin, BP akaryakıt alanında en stratejik 5 pazardan biri olduğunu belirterek "Türkiye'de günde ortalama 300 bin müşteriye istasyonlarımız aracılığıyla ürün ve hizmetlerimizi sunuyoruz. Hedefimiz daha uzun yıllar boyunca Türkiye'de büyümek ve ülkemizin büyümesi için gereken enerjiyi sağlamaya devam etmek. Önümüzdeki dönemde yeni istasyon yatırımlarımızı sürdüreceğiz" dedi. 

 

Kaynak: Sabah× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz