3. Havalimanı Projesi Dünyanın En Büyük Kargo Kapasitesine Sahip Olacak !

Yapımı tamamlandığında dünyanın en büyüğü olması hedeflenen 3. Havalimanı projesi adım adım sona doğru yaklaşmaya başladı. Alınan son bilgilere göre inşaatın yüzde 55’lik kısmı tamamlanmış, kontrol kulesinin kaba inşaatı bitmek üzere, merdiven ve asansör montajları ise başlamış durumda. Proje tamamlandığında ise büyük bir istihdam sağlaması bekleniyor. İGA Havalimanı İşletmesi AŞ ve 6 şirket arasında Kargo Şehri ve Yer Hizmetleri Kampüsü için alan ve 250 milyon euro değerinde tahsis sözleşmesi imzalandı.

İGA Havalimanı İşletmesi AŞ ile 6 şirket arasında imzalanan 250 milyon euro değerindeki anlaşma 25 yıllık işletme süresince geçerli olacak. İstanbul Yeni Havalimanı Yönetimi ile şirketler arasında imzalanan anlaşmaya göre, MNG, PTT, Çelebi Hava Servisi, HAVAŞ, Sistem Lojistik ve Bilin Lojistik kargo şehrinde, MNG, Çelebi Hava Servisi ve HAVAŞ ise yer hizmetleri kampüsünde hizmet verecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan İGA Havalimanı İşletmesi AŞ İcra Kurulu Başkanı Hüseyin Keskin, “bu yılın ilk çeyreğinde yeme içme alanlarının ihalesinin tamamlandığını, reklam tahsis alanlarının ihalesine de gelecek günlerde çıkılacağını” bildirdi. Sözlerine devam eden Keskin, “Şu an itibariyle kiralanabilir alanların yüzde 50’sini kiraladık. Yüze yakın firma ile sözleşme yapıldı. Bu şirketlerin havalimanımıza yapacakları yatırımlardan doğan ticari hacimle ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum” dedi. Hüseyin Keskin, İstanbul Yeni Havalimanının, proje alanı içerisinde yer alacak kargo şehri ile İstanbul’u uluslararası taşımacılığın yeni merkezi haline getireceğini vurguladı. Yeri hizmetleri için toplam 150 bin metrekarelik bir alanın söz konusu olduğunu belirten Keskin, “Kargoda ise bu rakam, kargo uçak park pozisyonları ile tüm kargo şehrinin toplamı, 1,4 milyon metrekare olacaktır. Bu büyüklük, 200 adet uluslararası standartlardaki futbol sahasına tekabül ediyor” dedi.

3. Havalimanı’nın açıldıktan sonra dünyanın en büyük kargo kapasitesine ulaşacağını belirten Keskin, “Havalimanımız açıldığında 2,5 milyon ton kargo kapasitesine sahip olacak. Şu an dünyanın en büyük kargo hareketine sahip havalimanı, 4,5 milyon tonun biraz üzerinde bir hacme sahip Hong Kong Havalimanı. İstanbul Yeni Havalimanı ise tüm fazları tamamlandığında 5,5 milyon ton kapasiteye sahip olacak." değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz