3 Katlı Binaya Asansör Yeri Bırakma Zorunluluğu Geldi


Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yapılan değişiklik ile 3 katlı binaya asansör yeri bırakma zorunluluğu geldi. 28 Temmuz 2018 tarihli Resmi Gazete ilanı ile bu zorunluluk yürürlüğe girmiş oldu.

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yer alan madde; “Tek bağımsız bölümlü konutlar hariç kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunludur." olarak değiştirildi. 

Kullanılabilir katlar alanı tek katlı olan binalar hariç 800 metrekareden veya kat adedi birden fazla olan umumi binalarda en az bir adet asansör yapılması zorunlu oldu. 

Ayrıca; kat alanı 800 metrekareden ve kat adedi 3'ten fazla olan umumi binalarda, uygulama imar planına göre 10 kat ve üzeri binalarda ve zemin kat üzerinde 20 den fazla konut kullanımlı bağımsız bölüm bulunan yapılarda ikinci fıkrada belirtilen asgari ölçülere uygun ve en az 2 adet olmak üzere binanın tipi, kullanım yoğunluğu ve ihtiyaçlarına göre belirlenecek sayıda asansör yapılması zorunlu oldu.

Bu asansörlerden en az bir tanesinin herhangi bir tehlike anında, arıza veya elektriklerin kesilmesi halinde zemin kata ulaşıp kapılarını açacak, yangına dayanıklı malzemeden yapılmış, kuyu içinde, duman sızdırmaz nitelikte, kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilmesi gerekiyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz