5 Banka Konut Kredisi Faiz Oranını Yüzde 0.99 Seviyesine İndirdi


2018 yılının gelmesiyle birlikte konut sektöründeki satış rakamlarının düşmesi sektörü zor duruma sokmuş durumda. Konut sektöründeki düşüşün ana etkenlerinin başında konut kredisindeki faizlerin yükselmesi ve döviz kurunun aşırı derecede artış göstermesi. Bugünkü yazımızda konut sektörünün bir nebze düzelebilmesi için 5 bankanın konut kredisi faiz oranlarını 0.99 oranına indirmesini değerlendireceğiz.

Konut sektöründe tapu harcı ve KDV indirimi ile imar affı hamlelerinden sonra bankalarda konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.99 seviyesine çekmesi sektöre can verecek gibi gözüküyor.

İlk olarak Ziraat, Halk ve Vakıfbank’tan oluşan üç kamu bankasının yanı sıra aralarında Ziraat ve Vakıf Katılım’ın yer aldığı iki kamu katılım bankası, en az 3 aylık süreyle kampanyayı başlatacak.

Yapılacak olan kampanyanın önderliğini en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın yapacağı kampanya ile bu 5 bankada aylık yüzde 1.25 ile yüzde 1.35 aralığında olan faiz oranları yüzde 1’in altına indirilecek. 

Böylece konut faizleri 36 puan inerek yüzde 0.99’dan kredi bulunabilecek. 10 yıl vadeyle 200 bin lira kredi alan bir kişinin aylık ödemesi 3 bin 375 liradan 2 bin 855 liraya inecek. Toplamda ise 200 bin lira kredi alan vatandaş 62 bin 360 lira daha az faiz ödeyecek. Sadece toplam faiz tutarı 205 bin 27 liradan 142 bin 667 liraya düşmüş olacak.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz