512 İlçeye Bedelsiz Arazi Tahsisi Müjdesi!


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın açıklamalarına göre; 200 bin kişiye yeni iş imkanı sağlayacak olan organize sanayi bölgelerine yönelik bedelsiz arazi tahsisi düzenlemesiyle ilgili konular netlik kazandı. Yapılan son düzenleme ile 512 ilçeyi bedelsiz arazi tahsisi müjdesi verilmiş oldu. 

Toplamda sayıları 311'e ulaşan organize sanayi bölgelerine yenilerinin eklenmesi ve daha fazla istihdam yaratmak amacıyla son yıllarda OSB’ler konusunda önemli düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerden en önemlisi ise OSB'lere tamamen veya kısmen bedelsiz parsel tahsisi uygulamasıdır. İlk olarak 2004-2010 yılları arasında başlayan, ardından 2011-2017'de devam eden uygulamayla, sanayi bölgelerine yaklaşık 5 bin yeni parsel eklenmiş oldu.

Son düzenleme ise, Cumhurbaşkanlığı kararı ile geçtiğimiz Mayıs ayında yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgesi arazilerinin istihdam şartıyla, tahsisine ilişkin yönetmelikte bulunan bedelsiz kısmına 205 adet ilçe daha eklenmesi oldu.

512 İlçeye Bedelsiz Arazi Tahsisi Müjdesi

Cumhurbaşkanlığının Mayıs ayında yayımladığı kararnamede bedelsiz arazilerin verildiği 5 ve 6. derece kademe gelişmiş ilçelere, 4. kademe gelişmiş ilçeler de eklendi. Bu düzenleme ile bedelsiz arazinin verileceği ilçe sayısı da 512'ye çıkmış oldu. Son düzenleme ile bedelsiz olarak arazi verilmesinin kararlaştırıldığı 205 ilçenin bulunduğu diğer illerde ise toplam 178 OSB bulunuyor. En fazla OSB Bursa, İzmir ve Ankara'da bulunuyor. Bu 3 ilde yer alan toplam OSB sayısı ise 30'u aşıyor.

Yapılan yeni düzenlemede 1. kademede bulunan 56 ilçe için indirim uygulanmazken, 2. kademedeki 173 ilçeye yüzde 60, 3. kademedeki 229 ilçeye de yüzde 80 oranında indirim uygulandı.

200 Bin Kişiye İş İmkanı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklama ile "Organize sanayi bölgelerinde (OSB) bedelsiz arsa tahsisi" uygulamasıyla, yaklaşık 200 bin kişiye ilave istihdam sağlanacak dedi. Yatırımcılar düzenlemeden yararlanabilmek için 5 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 10 kişilik, 5 bin metrekareden büyük 10 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 20 kişilik, 10 bin metrekareden büyük 20 bin metrekareye kadar olan parseller için en az 30 kişilik ve 20 bin metrekareden büyük parseller için en az 50 kişilik istihdam taahhüt etmesi gerekli.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz