9 Madde ile Torba Tasarıda ki Gayrimenkul Düzenlemeleri

Torba Tasarı diye zikredilen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla alakalı olarak komisyonda temaslar sürüyor.

Tasarıyla gayrimenkul sektöründe bazı değişiklikler yapılıyor.Işte o değişiklikler;

1- Köylerde binalarını yapacak gücü kalmayan ve ya taksitlerini ödeyemeyen kişilere 31 Aralık 2020 tarihine kadar ekstra zaman verilecek.

2- 2018-2021 arasında ödenmesi gerekli olan emlak vergisi tutarlarının hesaplanmasında kıstas alınan arsa ve arazi birim metrekare fiyatlarına sınırlama getirilecek.

3- Arazi toplulaştırma projelerinin uygulanması sırasında, toplu bir şekilde mülkiyet olarak tescilli yerlerin, paylı mülkiyete çevrilmesi işlemleri eylemi gerçekleştiren şirket tarafınca resmen gerçekleştirilecek.

4- Uygulama yerlerinde olan tarım arazileri, zorunlu nedenler olmadıkça tarım dışında kullanılmayacak.

5- Organize sanayi bölgelernde ki bağımsız yerler birden çok kiracıya kiralanabilecek.

6- 10 yaşına gelmiş lojmanlar satılacak.

7- Hâzinenin kenildine ait taşınmazların satışında, satış rakamının en az %30'u peşin şekilde alınacak.

8- Toplulaştırma olduğu zaman diliminde ortak alanlarda tarımsal faaliyette bulunmak için ilgili kuruluşun izni gerekli olacak.

9- Sanayi sitelerinin taşınması halinde Hazine veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait araziler sanayi sitesi yapı kooperatiflerine, belediyelere, il özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine bedelsiz devredilecek. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz