Adana’da Yeni Arkeoloji Müzesi Kapılarını Açtı

68 bin 400 metrekare hizmet alanıyla, Türkiye'nin en büyük müze kompleksi olan Yeni Arkeoloji Müzesi, Adana’da kapılarını açtı.

Arkeoloji Müzesi, Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi birimlerini barındıran kompleks, Adana'da 1907 yılında kurulan, son dönemde işlerliği olmayan 'Milli Mensucat Fabrikası'nın yerine inşa edildi.  Törenle ziyarete açılan müze alanında; kafeterya, fuaye, satış birimleri, sinevizyon alanı ve açık alan mevcut.

Sergileme alanının 36 bin 790 metrekareyi bulduğu, Yeni Arkeoloji Müzesi'nde eserler, modern teknoloji kullanılarak teşhir ediliyor. Ziyaretçilerin geçmişi günümüzde yaşayabileceği şekilde sergilenen eserler farklı başlıklar altında derlenmiş. Tarım Müzesi'nde Adana'nın tarımsal süreci, Sanayi Müzesi'ndeyse yine Türkiye'nin ilk sanayi yatırımları sergilenirken, Kent Müzesi'nde kentin geçmişi, Etnografya Müzesi'nde de kentin kültürel birikimi ziyaretçilerle paylaşılacak. Kompleksin en renkli birimlerinden, Çocuk Müzesi'ndeyse geçmişten günümüze oyuncaklar gelenlerin ilgisine sunulacak.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanlığı dönemindeki girişimlerle çalışmalarını başlattığı müze, kültür turizminin bölgede önemli bir merkezi olacak.

Kaynak: Hürriyet× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz