Akkaya: Devlet Konut İşinde de Hızlı ve Âdil Olmalı

Her sektörde piyasayı canlandırmak için, uygulanan yöntemlerinden biri de, ürün çeşitliliği. Gayrimenkulde de, nüfusun genel özellikleri düşünüldüğünde, gelir grubuna göre konut üretiminin önemi ortaya çıkıyor. Ticari Hayat gazetesi yazarlarından Duran Akkaya da, ‘Ucuz Konut Hayal Mi ?’ başlığıyla, bu konuyu ele aldı…

Yazısına; ‘‘Televizyon, gazete ve diğer medya mecralarında ucuz konut haberleri görüyoruz. Bu tür haberler özellikle kirada oturanlar için çok cazip oluyor.’’ diyerek başlayan Akkaya, ancak; araştırma sırasında işin aslının öyle olmadığının anlaşıldığını belirterek, sorunun kaynağına eğildi.

‘‘Devlet kamu kurum ve kuruluşlarından bazılarına kamu kaynakları kullanılmak suretiyle dar gelirliyi konut sahibi yapma yetkisi ve görevi vermiştir. Sabah mesaiye bunun için başlamakta, akşam mesai bitimine kadar da bununla uğraşması gerekmektedir.’’ diyen yazar, bu konuda ciddi bir eleştiri getirerek, çözüm adresine yöneldi...

‘‘Binlerce kişinin çalıştığı, koskocaman binaların tahsis edildiği, süper lüks araç ve gerecin kullanıldığı kurum ve kuruluşların tek işi bu aziz ve büyük milletin konut sorununu çözmektir. Arsanın temininden başlayın da, inşaat kalitesi, binaların projelendirilmesi, üretilmesi, satışı, oralardaki yaşantının sürdürülebilir halde tutulmasına kadar olan bütün süreçlerde meydana çıkabilecek sorun ve sıkıntıların giderilmesi bunların işidir. Kanunla belirlenmiş olan bu görevi yapmayan, işini ve görevini aksatmış olacaktır.’’ ifadelerini kullandıktan sonra, bu konuda kamu adına görev üstlenenleri işaret eden Akkaya; ‘‘Ancak gelin görün ki, vatandaş devleti yönetenlerin ‘Dar gelirliye ucuz konut yapıyoruz, şu kadar konutu tamamladık, bu kadarını dağıtıyoruz, şu kadarının da inşaatı devam ediyor” şeklindeki sözleri üzerine harekete geçiyor.’ İşi-gücü konut yapmak olan kamu kurum ve kuruluşlarında kendisine doğru-dürüst ve güvenilir bir bilgi verecek bir muhatap bulamıyor. Bu işlerin yolunu yordamını anlatıp, nasıl bir yol izleyerek, konut sahibi olabileceğini net bir şekilde ifade edebilecek bir kamu görevlisine ulaşamıyor.’’ dedi.

Dar gelirlinin beklentisini dile getiren Akkaya; ‘‘Madem ucuz konut yapıyorsunuz. Madem bunları fakir-fukara, garip gureba için kamu kaynaklarından finanse diyorsunuz. Madem bunları yapmak üzere bir sürü devlet memurunu işe almış çalıştırıyorsunuz. Eskilerin deyimi ile su var, şeker var, un var. Peki o zaman niye helvayı yapmıyorsunuz ? Dar gelirliye konut yapmak, onlara adaletli bir şekilde dağıtmak, hakikaten bu kadar çok zor bir iş mi ?’’ sorularıyla, eleştirinin dozunu artırdı.

‘‘Devlet her işte olduğu gibi konut işinde de çok daha hızlı ve adil olmalıdır.’’ diyen Duran Akkaya, yazısının sonunda; ‘‘Konut konusunda neredeyse bir büyük şantiyeyi andıran Türkiye, dar gelirlisini konut edinme hakkından mahrum bırakmamalıdır. Bu işin aksayan tarafları tespit edilerek, çok daha hızlı bir şekilde vatandaşlarımızın insanca yaşayabileceği konutlara sahip olması sağlanmalıdır.’’ uyarısında bulundu.

Kaynak: Ticari Hayat× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz