Arazi Toplulaştırmasıyla 8,5 Milyon Hektar Tarım Arazisi Elde Edilecek


Tarım arazilerinin daha etkin kullanılması ve daha üst düzeyde verim alınması adına araziler üzerinde toplulaştırma yapılmaktadır. Peki arazi toplulaştırması nedir?

Arazi toplulaştırması; Çeşitli sebeplerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek şekilde veya toprak muhafaza ve zirai sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin bir araya getirilerek daha şekilli ve düzenli parseller haline getirilerek tarıma elverişli hale getirilmesidir.

Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Türkiye'de yaklaşık 28 milyon hektar tarım alanının bulunduğu verimliliğin artırılması için arazi toplulaştırmasının yapılacağını söyledi.

Toplulaştırmanın amacının küçük, parçalı ve dağınık arazileri modern tarım işletmeciliğine göre yeniden düzenlemek olduğunu söyleyen Aydın, ülkedeki tarım alanlarının 14,2 milyon hektarının arazi toplulaştırmasına uygun olduğunu belirtti.

Bu zamana kadar 3,2 milyon hektar alanda tapu tescil işlemlerinin tamamlandığını söyleyen Aydın, "Türkiye'de arazi toplulaştırması çalışmalarına ilk defa 1961 yılında Konya'nın Çumra ilçesinde başlandı. Bu yıl yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ'ye verildi. Daha önce yürütülen 356 arazi toplulaştırması ve tarla içi drenaj projesinin DSİ'ye devri gerçekleştirildi ve süratle çalışmalara başlandı. Devir işlemlerinin gerçekleştirildiği 28 Haziran'dan itibaren bu zamana kadar 90 milyon lira harcama gerçekleştirilerek 66 bin hektar alanda tapu tescil işlemleri tamamlandı. Ülkemizin 2023 vizyonu doğrultusunda öncelikle 8,5 milyon hektar alanda modern sulama ve eş zamanlı olarak arazi toplulaştırma projelerini hayata geçirerek kırsal kalkınma hedeflerine katkı sunmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz