Askeri Alanlar Kentsel Dönüşüme Uğrayacak Mı?

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehir dışına taşınan kent merkezlerindeki askeri alanlara ilişkin olarak, “Büyük bir kısmı şehir parkları, yeşil alanlar gibi sosyal altyapı olarak düzenlenmesi, yeşil alan olmaya müsait olmayan yerlerin ise kentsel dönüşüm çalışmaları ile entegre biçimde ele alınarak, kent merkezlerinde yoğun kent dokusunun düşürülmesi için kullanılması planlanmaktadır” dedi.

Canikli, “Kent merkezinde yer alan askeri lojman, idari birimler ve askerlik şubelerinin taşınması gündemde değildir” dedi.

CHP  İzmir  Milletvekili Murat Bakan’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından şehir merkezlerinden taşınan askeri kışlaların akıbetine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Canikli, şunları kaydetti:

“Askeri alanların şehrin dışına taşınmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Kent merkezi dışına taşınacak olan askeri alanların seçiminde temel kriterler oluşturulmuş ve bu çerçevede bir değerlendirme yapılması planlanmıştır. Buna göre; askeri alanın kent merkezi içerisindeki konumu, yüz ölçümü ve büyüklüğü, askeri alanın mevcut kullanımı gibi kriterlerin yanında yerel yönetimlerden gelen taleplerin de dikkate alınmasını sağlayacak bir yöntem üzerinde çalışmalara devam ediliyor.”

Kent merkezinde yer alan askeri lojman, idari birimler ve  askerlik şubeleri gibi birimlerin taşınmasının gündem de olmadığını belirten  Canikli, “Diğer yandan kent merkezinde olmayan tanklı zırhlı birlikler için mevcut altyapısı, konusu, yerleşmenin ihtiyacı ve kentsel dönüşüm çalışmaları çerçevesinde kamusal hizmetler ağırlıklı bir dönüşüm planlaması öngörülmektedir. Kent merkezi dışına çıkarılması planlanan askeri alanların seçimine yönelik olarak çevre bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan oluşturulan  bir komisyon tarafından yürütülmesi amaçlanmıştır” dedi.

Milliyet× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz