Bağdat Caddesi Dönüşüyor

Ülkenin her tarafında süren kentsel dönüşüm rüzgarından İstanbul'da payını alıyor. İstanbul'da kentsel dönüşüm denince ilk gelen yer Kadıköy'e bağlı Bağdat Caddesi. Bölgede hazırlanan kentsel dönüşümle beraber bölgede 100 olan müteahhit 500'ü geçti. 

 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Bağdat Caddesi'ne kazanmak için bakıldığında zaman geçtikçe değerini standartın üstünde yükselten, kendi isteğini kendi oluşturabilen bir yer haline geldiğini belirtti.

Zaman geçtikçe Bağdat Caddesi’nin, hem Avrupa yakasının karışıklığından uzakta hem kentin merkezinde lüksü yaşadığı ve ana ihtiyaçlarını karşıladığı sosyokültürel bakımdan çekim merkezi haline gelmesinde 60 senedir burada bulunan inşaat şirketlerinin faydası fazladır." diyen Melih Tavukçuoğlu, bölgede arzın talebin önünde olduğunu söyledi.

Bölgede bilinmeden çok ev yapıldığını belirten Tavukçuoğlu, "Konut çokluğunun bir sebebi de kat maliklerinin kendi yerlerini müteahhitlerden daha az fiyata satmaları. Bu da son zamanlarda %30’lara ulaşan oranlarda konut fiyatlarında  azalmaya sebep oldu. Düşüş sebebiyle geçen seneye göre  %10 daha az sayıda konut ruhsatı verildi" diye konuştu. 

 

Bağdat Caddesi'nde geçmişten bu zamana köklü oyuncular satışta sıkıntı yaşamıyor. Ama bölgeye hakim olmayan firmalar özellikle satış döneminde zorluklar yaşıyor. Bu noktada doğru yerde, bölgenin ihtiyacı noktasında proje üretenlerin işi daha basit zira bu kurallara uyanlar hızlı satışlar gerçekleştiriyor.

Bölgedeki 100'e yakın müteahhit firma sayısının son zamanlarda 500'e ulaştığını belirten Tavukçuoğlu, "Firma işi kapmak için yer sahibine olması gerektiğinden fazlasını sunuyor. Devamında da kazanmak uğruna rakamları yükseltiyor. Bağdat Caddesi’ne paralel yerde hak sahibine yüzde 70 pay sunulurken an itibariyle bu oran % 85’e ulaştı. Daha sonra ki aşamalardaysa %60-65’ten  %75’e geldi." dedi. 

Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşümden ziyade kentsel yenilemenin olduğunu belirten Tavukçuoğlu, yapılan projelerde sosyal ve yeşil alanların unutulduğunu belirtti. Dayanıklı binaların olduğunu fakat bu projelere kentsel dönüşüm denmemesi gerektiğini söyleyen Tavukçuoğlu, "Kentsel dönüşüm başladığından bu yana dönüşümün merkez ilçesinde binaların yalnızca %10’unu yenileyebildik. 25 bin bina daha yıkılacağı günü bekliyor. Her sene yaklaşık bin bina dönüşüme giriyor. Bu da kentsel dönüşümün, ortalama 20 sene daha sürmesi demek. Uygun olan yerlerde ada bazında birleşmenin olduğu anlarda ek imar ekleri ve kolaylıklarının sağlanması durumunda yeşil alanlar, kapalı garajlar ve altyapı konularında olumlu anlamda düzenlemeler ortaya çıkacaktır. Kentsel dönüşümün parsel bazında değil de,adalar arasında olması şart." dedi.

Tavukçuoğlu, Bağdat Caddesinin problemsiz dönüşümü için uğraştıklarını belirterek, İbb'nin Kadıköy Belediyesi'nin ve Mimar Sinan Üniversitesi'nin yardımıyla AYİDER olarak Bağdat Caddesi çalıştayı düzenleyeceklerini söyledi. Tavukçuoğlu, "Bağdat Caddesi’nin geçmişten bu zamana kadar ki konumuna, kentsel dönüşümle beraber gelecekteki vizyonunu göstereceğiz" dedi

 

 

Hürriyet × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz