Bankacılık Sektörünü Emlakçıya Dönüştürecek Düzenleme!

11 Temmuz tarihli Resmi Gazete’de bankaları ilgilendiren önemli bir değişiklik yayımlandı. Bankacılık mevzuatında yapılan son düzenlemeyi değerlendiren CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, yeni düzenlemeyle birlikte bankacıların emlakçıya döneceğini vurguladı.

Yapılan yeni düzenlemeyi değerlendiren Faik Öztrak, bankaların batık krediler nedeniyle devraldığı gayrimenkulleri öz sermayesinde gösterebileceğini söyleyen Öztrak, “Bankacılar bu düzenlemeyle emlakçıya döner” dedi. Yeni düzenlemeyle birlikte bankaların sermaye yeterlilik oranının olduğundan daha iyi görüneceğini ama bankaların elinde kalan gayrimenkul stoklarının şişmesinin de önünün açılacağını vurgulayan Öztrak, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'ye "Geçtiğimiz yıl yapılan düzenlemeyle banka gayrimenkullerinin elde tutulma süresi 3 yıl olarak kısaltılmışken; bir yıl aranın ardından bu kuraldan neden tamamen vazgeçilmiştir? sorusu sordu.

Daha önceki uygulamada ise bankalar alacakları karşılığı edindiği gayrimenkulleri 5 yıl içerisinde elden çıkarmak, çıkaramadığı gayrimenkulleri ise net defter değeri üzerinden öz kaynaklarından indirmek zorundayken, bu sürenin 22 Haziran 2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle 3 yıla indirildiğini hatırlatarak Öztrak bir açıklama yaptı. 

Yapılan açıklama ise şu şekilde; “geçtiğimiz yıl banka gayrimenkullerinin elde tutulma süresi kısaltılmış ve yürürlükteki kural daha da sıkılaştırılmıştır. Ancak 11 Temmuz 2017’de yapılan yeni düzenlemeyle bu kural tamamen kaldırılmış, bankaların alacakları karşılığında ellerine geçen gayrimenkullerinin özkaynak olarak muhasebeleştirilmesinin önü açılmıştır. Düzenleyici çerçeveyi gevşeten bu değişiklik sonucunda banka sermaye yeterlilik oranları daha iyi görünecektir. Ancak bu düzenleme bankaların likidite riskini artıracak, aktifleri ve pasifleri arasındaki vade yapısını daha da bozacaktır” dedi.

 

Kaynak: Dünya× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz