Boğaziçi İle Tarihi Yarımada İmar Barışından Muaf Olacak


Son günlerde büyük gündem yaratan İmar Barışı konusu milyonlarca vatandaşı bekleyiş içerisine sokmuş durumda. İmar Barışı ile birlikte peki İstanbul’da  neler yapılması planlanıyor? Boğaziçi ve Tarihi Yarımada’ya imar koruması getirilmesi gündemde. Boğaziçi ile Tarihi Yarımada’daki bazı alanlarda İmar Barışı düzenlemesi uygulanmayacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, "vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere ramazan ve kurban bayramları öncesi ikramiye ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması, genç girişimcilere Bağ-Kur desteği, üniversitelerden kaydı silinenlere af" gibi düzenlemeleri içeren tasarı kabul edildi.

Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız; ruhsata, eklerine, imar mevzuatına aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce inşa edilen yapılar için Yapı Kayıt Belgesi verilebilecek. Bu belge verilen yapılarla ilgili yıkım kararları uygulanmayacak, idari para cezaları iptal edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki dün yaptığı konuşmasında, "Boğaz'ın öngörünümünde kalan kısımlar bundan muaf olsunlar. Yani istisna maddesi olarak gelsin, bu haktan istifade edemesinler. Çünkü bu boğaz bir tane, ikinci bir boğaz yok. O Boğaz'ın öngörümünde yasa ne emrediyorsa o yapılsın ki biz o boğazla iftihar edelim." demişti. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz