Boğaziçi İmar Barışında Yeni Düzenleme!


İmar barışı kapsamına Boğaziçi kıyı şeridinde olduğu için alınmayan bazı mahallere yapı kayıt belgesi alma hakkı tanındı. Boğaziçi imar barışında yeni düzenleme kabul edildi.

Habertürk gazetesinin haberine göre imar affı kapsamına Boğaziçi öngörünüm bölgesinin de alınmasını sağlayan ilgili yasa tasarısı geçtiğimiz günlerde Meclis'ten geçti. Yeni Yasaya göre Boğaziçi Kanunu kapsamında yer aldığı için daha önce imar affına dahil edilmeyen toplam 40 mahalle artık imar affına başvuru yapabilecek. Söz konusu mahalleler deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılardan oluşuyor.

Anadolu Yakası başta olmak üzere Boğaziçi’nde 40 mahalle imar affı kapsamına alındı. Yapılan yeni düzenleme ile aftan yararlanabilecek yeni bölgelerin alanının Beşiktaş ilçesi kadar olduğunu söyleyen Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, "Bu da ciddi bir başvuru sayısının daha olacağı anlamına geliyor. Normalde yılsonunda bitecek olan başvuru süresinin uzatılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz" diye açıklama yaptı. 

Haziran ayında yürürlüğe giren imar affı kanununda bazı kısıtlamalar olduğuna dikkat çeken Tektaş İmar Affı Uzmanı  Çatalkaya, "Bu kısıtlamalardan bir tanesi Boğaziçi kanunu kapsamında bulunan yerlerin imar affı başvurusunda bulunamamasıydı. Bir diğer kısıtlamayla tarihi yarımada bölgesindeki Sultanahmet ve Topkapı etrafında bulunan binalar imar affından yararlanamıyor. Diğer üçüncü kısıtlama ise Çanakkale Şehitleri bölgesi içindeki kaçak yapılmış binalar imar affından yararlanamıyor." dedi.

İlk Başvurular Sarıyer’den

Boğaziçi Kanunu kapsamındaki yerlerden ilk olarak Sarıyer bölgesinde bulunan hak sahiplerinin İmar Affından yararlanmak için bakanlığa talepte bulunduklarını dile getiren Çatalkaya, şunları söyledi: "Yapılan girişimler neticesinde Sarıyer’de belli bölgelerdeki alanlar imar affından faydalanabildi. Ancak Boğaziçi öngörünümü kapsamında kalan alanlar için de hak sahipleri Bakanlığa başvuruda bulunmaya başladılar. Bakanlık, Boğaziçi öngörünümü kapsamında bulunup deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılar için bir çalışma gerçekleştirdi. Kanun tasarısı yayınlandı ve Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı’nın imzası bekleniyor. Bu kanun kapsamında sahil kısmında bulunan binalar, yalılar başvuruda bulunamayacak. Sadece Boğaz'ı görmeyen öngörünüm kapsamında olan yerler imar affından yararlanabilecek. Yapı kayıt belgeleri alıp iskanlı tapularını alabilirler. Ancak burada önemli olan nokta doğru beyan yapılması. İmar affı başvurusunda binayla ilgili yıkım kararı ya da idari para cezası varsa yapı kayıt belgesiyle bunlar iptal oluyor." dedi.

Artık İmar Barışı Süresi Uzatılmalı mı?

İmar barışının yılsonu itibari ile biteceğini ifade eden Çatalkaya, şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon başvuru yapıldığını ancak hedefin 15 milyon olduğunu dile getirdi. Bu hedefe ulaşılması ve hak sahiplerinin yapı kayıt bedellerini rahat ödeyebilmeleri için sürenin uzatılması gerektiğini düşündüklerini belirten Çatalkaya, ayrıca Boğaziçi imar affı kapsamındaki hak sahiplerinin başvuru yapabilmesi için de sürenin uzatılmasının çok iyi olacağını kaydetti.

İmar Affına Dahil Edilen Bölgeler:

ÜSKÜDAR İmar Affına Dahil Edilen Bölgeler: Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli ile Kandilli’nin bir kısmı

BEYKOZ İmar Affına Dahil Edilen Bölgeler: Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadoluhisarı, Göksu, Göztepe

SARIYER İmar Affına Dahil Edilen Bölgeler: Rumeli Kavağı içi kısımları, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy’ün bazı bölümleri, Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı ile Baltalimanı’nın bir kısmı, Kireçburnu, Rumelikavağı

*Beşiktaş Ortaköy Camii’nden İstinye’ye olan Emirgan ve Bebek imar affı kapsamında değil.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz