Çanakkale 1915 Köprüsünün Yapım Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor


1915 Çanakkale Köprüsü, Çanakkale'nin Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasına inşa edilecek olan, Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin 5. asma köprüsü. Köprü yapım çalışmalarının bitmesi ve faaliyete geçmesiyle birlikte Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü için boğazın her iki yakasındaki kara bağlantı noktalarında tamamlanan sondaj çalışmalarının ardından artık köprünün yapımı için çalışmalar hızlanmış durumda.

Köprünün yapılacak olduğu bölgede, kuru havuz imalatları kazı çalışmaları ile köprü kule kesonlarının oturacağı alanlarda deniz dibi tarama çalışmaları tamamlandı.

Yatırım meblağı 10 milyar 354 milyon 576 lira olacak projenin köprü şantiyesinde grobeton ve seçme malzeme tesviye çalışmaları tamamlanırken, asma köprüde ve otoyol güzergahında proje çalışmaları hızla devam ediyor.  Şantiye kurulumu ve 19 Aralık'ta başlanan kamulaştırma çalışmaları da sürüyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgilere göre, Anadolu yakasındaki Lapseki'nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu'nun Sütlüce mevkisi arasına inşa edilecek köprü Cumhuriyetin 100’üncü yılı olan 2023 yılına kadar hizmete açılması planlanıyor.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz