ÇED Gerekli Değil Kararı Verilen Projeler Mecliste !

ÇED gerekli değildir şeklinde karar kılınan projeler meclis gündeminde kendine yer buldu. Konuyla alakalı olara soru önergesi oluşturan CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, sorularının Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından cevaplandırılmasını talep istedi.

"Çevresel Etki Değerlendirmesi kavramı, 1983 senesinde yürürlüğe giren Çevre Kanunu'nun 10. maddesi ile ülkemiz sistemine girmiş bulunmaktadır. Bununla beraber 7 Şubat 1993 tarih ve 21489 sayılı Resmi Gazete'de ilk "Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin paylaşılmasıyla 1993 senesinden bu zamana kadar uygulanmaktadır." şeklinde önergesinde açıklamalar yapan Akın,  "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının paylaşmış olduğu Çevre Denetim Raporuna göre 2016 senesi içerisinde toplam 3 bin 562 proje değerlendirildi. Bu projeler içinden 405'ine ÇED olumlu, 3 bin 157'sine ÇED gerekli değil, 95'ine ise ÇED gerekli şeklinde kararlar verilmiştir." dedi.

"2016 senesinde ÇED Yönetmeliği doğrultusunda verilen kararların % 46'sını oluşturan bin 565 proje petrol-madencilikde, % 17'lik kısmını oluşturan 604 proje ise tarım-gıda sektörlerinde verildi." diyen Akın konuyla alakalı 4 soru sordu.

1- ÇED gereki değil kararı verilen 3 bin 157 projenin çevreye yansıtabileceği olumlu ve olumsuz etkiler ne gibi kriterlere göre belirlenmiştir?

2- ÇED kararları kötü olabilecek etkilerin korunması ya da çevreye minimum zarar verecek şekilde en aza indirilmesi  gerekmektedir. Bu 3 bin 157 yapının doğurabileceği olumsuz etkilere karşı hangi önlemler alınmıştır?

3- Projelerin yüzde 46'sına denk gelen petrol-madencilik sektörleri çevreyi tahrip etme gücü noktasında tehlikeli olabilecek projelerdir. Çevresel etkileri değerlendirilmeyen bu projelerin ekolojik, toplumsal ve ekonomik zararları hesaplanmış mıdır?

4- ÇED gerekli değil kararı verilen projeler hangi şirketlerin sahiplerinindir? Bunlar arasında Cengiz, Kolin, Kalyon'a ait projeler bulunmakra mıdır?× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz